LEDEN A ZDRAVÍ

< Zpět

V lednu je nejvíce ohrožený močový měchýř. Problémy s tímto orgánem se projevují poruchami močení – buď nadměrným vylučováním, nebo naopak zástavou. Je proto důležité v zimním období močový měchýř posilovat a chránit. Chlad zimy proniká do těla nejen nohami (tam končí akupunkturní dráha močového měchýře), ale i hlavou (tam dráha začíná). Proto oba konce těla udržujeme v teple – čepice a dobré boty zabrání prochladnutí a následným nepříjemným následkům. Také bychom měli do pitného režimu zařadit urologické čaje, které působí preventivně – jednak orgán proplachují, ale mají za účinek i desinfekci či zabránění vzniku písku v močových cestách. Pokud je už zánět prokázaný, přidáváme do čaje tinkturu z lichořeřišnice (při pálení při močení užíváme jedlou sodu, 1-2 lžičky 2 hodiny po jídle). V tomto období určitě vynecháme citrusové plody, které močový měchýř oslabují. Zcela omezíme mléčné výrobky, které tělo zahleňují a díky nim se infekce drží v těle déle. Na posílení močového měchýře je velmi vhodná pečená zelenina (třeba hokaido nebo červená řepa) a kořenová zelenina. Nápoje pijeme zásadně teplé nebo vlažné. Jako doplněk stravy si přidáme do jídelníčku brusinky.

Pokud se podíváme na potíže s močovým ústrojím z pohledu psychosomatiky, jde většinou o problém ve vztazích – a to hlavně partnerských. Mezi partnery bývá chyba v komunikaci, buď v sobě něco držíme a nemluvíme o tom, nebo se naopak často hádáme. Tyto situace vytvářejí psychický tlak, který tělo řeší po svém. Je na místě být upřímní jak sami k sobě, tak k ostatním a o věcech, které nás tíží, si promluvit a pokud možno bez emocí popsat své pocity. Aby se potíže nevracely, je důležité vyřešit a vyladit své vnitřní rozpoložení – a své myšlení.

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Aktuální články

TAO A ÚSILÍ V HLEDÁNÍ PRAVDY

23. 06. 2021

Pokud někoho přitahuje taii, nebo čchi-kung příčinou může být podvědomá potřeba něčemu životně důležitému se naučit. Objektivní mysl si samozřejmě vyt...

Rychlejší léčba zlomenin

10. 06. 2021

Myslíte si, že zlomenina se dá léčit jen fixací a ortézou? potom jste na omylu, tento článek napoví mnohem více.....

všechny články