KUNG FU

< Zpět na úvod

Taijiguan bývá označován za korunu všech bojových umění, neboť dokáže využívat vnitřní energií čchi. Říká se mu také vnitřní kung-fu. Mnoho lidí se mylně domnívá, že skutečná neohroženost a síla pramaní z agrese, tvrdosti a síly. Jenže každá síla vychází ze slabosti, nebo jinak řečeno, každá neohroženost má své slabé místo.

Mnoho lidí se v dnešní době učí invazivním bojovým sportům, aby tak zvýšili svou obranyschopnost, případně aby ve svých dovednostech mohli soutěžit. Většinou však jen  posilují své sklony k agresi. V příslušných technikách trénují rychlost a sílu a v následných soubojích pak psychickou odolnost a výdrž. Ten, kdo víc vydrží a víc rozdá, ten také zvítězí. To však platí jenom na tatami, nikoli v životě. 

Skutečné bojové umění by mělo být všestranné, to znamená, že by mělo obsahovat nejen arzenál ofenzivních, ale též defenzivních přístupů. Defenzivní přístup je předsíní k kvalitní ofenzívě a navíc takto pojaté bojové umění tolik nebolí. V defenzívě se učíme pracovat s energií svého soupeře a tím se naplňuje nebeský princip taichi, který vždy působí ve prospěch neagresivního jedince. Takové bojové umění je bezesporu velmi hodnotným přínosem do každodenního života.

Na vrcholných úrovních je možné prakticky cokoli, neboť náš protějšek vždycky spolupracuje. Při pokročilém výcviku již známe techniky, ale aby správně fungovaly učíme se jejich nosným principům. Je to těžko vysvětlitelné, úžasné a stále inspirující, nicméně pochopit se to dá teprve tehdy až sami této úrovně dosáhnete.   

Lidé jsou někdy na pochybách o předávaném umění, případně o svém učiteli - mistru. To je naprosto v pořádku, ale nikdy by neměli být na pochybách sami o sobě. A jak zjistíte, že vaše kung-fu je správné? Velmi jednoduše, hledejte, zda máte z něho radost. Nic víc není potřeba, potom děláte dobré kung-fu i kdyby všichni ostaní říkali, že nestojí vůbec za nic.

 

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Aktuální články

WALKING ČCHI-KUNG, ANEB CO DĚLAT, KDYŽ VÁS TRÁPÍ PLÍCE A DECH

13. 04. 2021

Nedávno jsem si volal s jedním známým a on mi sdělil, že ho ten vir skolil a že se kurýruje na chaloupce u lesa. Tak se ptám: “Cvičíš“? Protože to je ...

ZMĚNOU OKOLNOSTÍ K VNITŘNÍ PROMĚNĚ

22. 03. 2021

Všechno v přírodě funguje na principu rovnováhy. Ani člověk není výjimkou, neboť má od přírody vyvážené tělo a vyváženou energii, která i při občasnýc...

všechny články