Když je dosaženo zlepšení tělesné pohyblivosti a energie je vyladěná a proudí, zůstávají tu pořád ještě myšlenky, které nás neustále napadají a připravují tak o vytoužený klid.
Klid mysli je možné dosáhnout nehybnou, anebo dynamickou meditací. Realizačním principem je schopnost udržet pozornost v těle při cvičení taichi, anebo čchikungu; tím se upevní pozornost na dané téma a mysl se uklidní.
Při cvičení se učíme stabilizovat sami sebe v přítomném okamžiku a v tomto bodě žádná mysl není, myšlenky se totiž nacházejí pouze v čase minulém, anebo budoucím. Učíme se tím také zmírnit předpojatost a fixaci mysli.
Přílišná fixace na tělo totiž vyvolává strach, živočišnost a hypochondrii, přílišná fixace na energii způsobuje její stagnaci a přílišná fixace na výplody mysli je zdrojem sebestřednosti a svárů.
Cvičení taichi a čchi-kung učí adepta od samotného začátku pracovat vědomě. Na úrovni těla je vědomá práce odměněna tím, že nikdy nedojde k přetížení, nebo úrazu, na úrovni energií je důsledkem vědomé práce rovnováha mezi ohnivou jang a vodní jin polarizací a na úrovni mysli přínáší vědomá práce poznání, že mysl může být dobrým sluhou, ale zlým pánem.
Tyto tři oblasti, tělo, energii a mysl dávají Číňané do vztahu člověka s nebem a zemí. Pokud v těchto oblastech panuje vyváženost a rovnováha, cíle čínských cvčení bylo dosaženo.