dotazy a odpovědi

< Zpět na úvod

 

Je třeba cvičit pravidelně, nebo stačí jen občas? 
Je jedno, za jakým účelm člověk cvičí, ale vždy by měl k tomu, co dělá najít svůj vztah. Nelze cvičit, a přitom být bez invence a zájmu, protože to nepřináší žádnou progresi a radost. Radost přichází, když se něco daří, a daří se proto, že nás to zajímá a baví. Každé cvičení by mělo být spojeno s dobrým pocitem a dobrý pocit je jednou z věcí, která  léčí. 

Jak dlouho musím cvičit, aby se dostavily první výsledky? 
V první řadě si musíte udělat jasno v tom, co chcete a za tím si jít. Nesmíte však podlehnout představě, že to, co právě děláte, neřeší vámi zvolené téma. Není to pravda, řeší, ale vy to nevidíte. Když vytrváte, jednoho dne se kruh vzájemných souvilslostí spojí a vy pochopíte. Gándhí s oblibou  říkal: "Nejdřív příst, teprve potom demonstrovat".  

Mám zdravotní potíže, pomůže mi cvičení taiji, nebo qigong?  
Zdravotní potíže představují vždy určitá omezení a to buď ve fyzické, nebo duševní oblasti. Pokud se nejedená o vyloženě patologické stavy, vyvážený, uvolněný pohyb nemůže nijak uškodit a je možné předpokládat, že se bude zdravotní stav a kondice díky pravidlenému pohybu stabilizovat, nebo i mírně lepšit. 

Co si mám vzít na sebe? 

Ideální je volný, vzdušný oděv z přírodních materiálů a obuv s tvárnou, slabší podrážkou. V letních měsících je dobré cvičit v přírodě na boso. V zimě je však třeba hlídat, aby organizmus od nohou neprochladl. Dvě hodiny před cvičením nejíst nic těžkého a v chladnějším období, se doporučuje popíjet teplý čaj. 

Cvičil(a) jsem nějaký čas jógu má to nějaký kladný účinek na taiji a nejsou tyto systémy vůči sobě v kontraproduktivitě?
V zásadě to je výborná průprava. Tělo je díky józe pružné, pohyblivé a relativně čisté. Jóga se provádí na podložce a v mnoha ohledech je statická. Při Qigongu a TaijiQuanu je člověk pořád na nohou a je třeba počítat s jejich větším zatížením. Cíle i metody obou systémů jsou poněkud odlišné, ale rozhodně nepůsobí kontraproduktivně.      

Jsem vhodný adept na taiji, když se věnuji posilování, bojovému umění, případně jinému výkonnostnímu sportu?
Při posilování tuhnou svaly a zkracují se šlachy. Následný strečing sice může tento nedostatek kompenzovat, ale to nic nemění na skutečnosti, že člověk holdující posilovně, bývá často stažený a nedokáže se uvolnit. Energie jang - potenciál uskutečnění během výkonu stoupá, ale zároveň se odčerpává z nahromaděných zásob, takže v kompenzační fázi může, zejména starším cvičícím, chybět, což bývá příčinou celé řady potíží a neuróz. Chcete-li zkloubit posilovnu a taiji, je to podobné, jako byste chtěli seřídit hodinářský strojek desetikilovou palicí. Jinými slovy, na jednom místě stavíte, a z druhého bouráte. Proto doporučuji vybrat si pouze jednu z disciplín. 

Poněkud odlišná situace je u adaptů bojových sportů. Tito lidé perfektně ovládají své tělo, nicméně, stejně jako adepti fitness, i oni jsou příliš siloví. Umí pracovat s fyzickou silou a rychlostí, ale obojí se během života vačerpává. Je to přirozený běh věcí, který naznačuje, že co v jednom čase prospívá, v jiném zase škodí. Pokud je adept bojových sportů dostatačně vyzrálý, sám v pravou chvíli pochopí, kdy nastává čas na umění vnitřní.       
Zajímám se o meditaci, duchovno a náboženství, mohou mne vaše kurzy v nějakém ohledu inspirovat?

Tato oblast zájmu představuje asi jedno z největších rizik, protože lidé ovlivnění těmito trendy bývají často nadměrně pocitoví, neukotvení, chaotičtí a nedisciplinovaní. Chtějí hned pracovat s energií, mít nějaké zážitky, ale fyzické tělo mívají zanedbané a mysl, promiňte mi ten výraz, popletenou. Pokud by se v nich náhle otevřel zdroj síly, začal by se nekontrolovaně šířit a narážet na blokády, což může způsobit celou řadu fyzických, ale i psychických problémů. Je dobré si připomenout, že skutečný spirituální pokrok je vždy záležitostí celku, tedy nejen mysli, ale zároveň i těla. V jiném případě budete rozštěpeni a tam, kde jedna část existence získává, jiná zase ztrácí.    

Cvičil(a) jsem taiji někde jinde s někým jiným, nebude problém se k vám zařadit?
Během své praxe jsem se setkal s mnoha lidmi, které bych úhrnně nazval "popsanými listy papíru". Přijdou se k vám něčemu novému učit, ale neustále to porovnávají s tím, co je v nich uloženo jako původní matrice. Tito lidé už mají z;kušenost, a protože proběhla dříve, považují ji za správnější. Tento přístup je s námi srostlý a proto od nepaměti slepě následujeme autority, bývalé partnery, rodiče, jenže tím míjíme přítomnost, která potřebuje svůj realizační prostor. Takže zařadit se samozřejmě můžete, ale nezapomeňte svůj příběh psát na nový, nepopsaný list papíru.   

 

 

 

 

  

 

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Registrovaní uživatelé

Přihlaste se pro přístup k exkluzivním informacím, video prezentacím, receptům a dalším zajímavostem

Přihlásit se

Aktuální články

O BOJOVÝCH UMĚNÍCH A SPORTECH

22. 03. 2019

O cestách bojovníků a jejich umění bylo sepsáno spousty příběhů a knih a ohlédneme-li se zpět do minulosti, můžeme vysledovat stopu vývoje, kterou v t...

JARNÍ OČISTNÁ KŮRA JATER

09. 03. 2019

Játra jsou hlavním detoxikační místem v těle a právě jaro je období, kdy se může projevit oslabení jater i žlučníku.

všechny články