čínská cvičení

< Zpět na úvod

Čínská cvičení pocházejí ze starobylé kultury, která přinesla celému světu velký pokrok a úžasná odhalení. Byla to právě ona požehnaná doba, v níž se lidé víc než za ziskem v materiálním světě pachtili za zušlechtěním svého druhu. Někde tady se nacházejí počátky čínské medicíny, nauky o pěti prvcích, dialektice protikladů a esenci života, neviditelné energii čchi. Cílem bylo najít lék na udržení zdraví a prodloužení života. A protože k tomu bezesporu patří i schopnost čelit agresi a tlaku, rozvíjela se souběžně  s tím  i bojová umění. Vznikl styl Bílého jeřába, kudlanky nábožné, opice, hada a tygra. Vývoj ale i zde pokračuje dál a na zcéně se objeuje legendární Čchan san feng,, který jako první z vnějších stylů vyvinul styl vnitřní, tím byly položeny základy Taiji-Quanu. Hovoříme-li o vnitřních uměních a čínských cvičeních nelze opomenout tři náboženské směry, které vše od pradávna doprovázely. Byl to Buddhismus, Taoismus a Konfuciánství. Svým způsobem toto rozdělení nebylo náhodné, neboť ztělesňovalo trojí vyjádření jedné podstaty, kterou Číňané nazývali cestou nebe, země a člověka. Konfuciáni se zajímali hlavně o zdokonalení lidského druhu, přičemž největší důraz kladli na morálně etické zásady. To byla cesta člověka. Buddhisté se snažili zbavit svět utrpení a jejich rituály spočívaly na dechových cvičeních a meditaci. Tento směr odrážel úroveň země. A nakonec Taoisté, ti byli vždy elitou, která přesahovala první dvě oblasti a svýmu záměry se dotýkala nesmrtelnosti a nekonečnosti nebes.  

Uplynulo několik tisíc let a Čínská kultura  včetně cvičení taijiquan a Qigong si pozvolna nacházejí své obdivovatele a přvržence i v České republice. Navzdory odlišné kultuře a myšlení se to docela daří, a tak i u nás mohou lidé čerpat z umění, které dává život a navrací rovnováhu.      

 DOPORUČENÁ LITERATURA

 
Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Registrovaní uživatelé

Přihlaste se pro přístup k exkluzivním informacím, video prezentacím, receptům a dalším zajímavostem

Přihlásit se

Aktuální články

O tom, co řekl mistr Tchien – tchajské školy

02. 03. 2018

Čchi-kung je jednou z věd o životě. Jeho teorie má stejný původ jako teorie čínské medicíny. Prostřednictvím mechanizmů působících v čchi-kungu se daj...

Společnou cestou

22. 02. 2018

Jak vnímám práci našeho centra, aneb taiji je terapie a teprve potom cvičení

všechny články