Žáci, učitelé a mistři

V bojových uměních se můžeme setkat s klienty, žáky, učiteli a mistry. První z této skupiny jmenovaných jsou klienti. Klient je ten, kdo přichází něco skusit, ale neví, zda je zde správně, drží si odstup a čeká co se stane. Úkolem klienta je co nejdřív se zorientovat. Pokud má jasno a chce se dál zdokonalovat, zpravidla si sám nestačí, a tak vyhledá učitele, aby se stal jeho žákem.  

Žákem je ten, kdo dokáže samostatně a tvůrčím způsobem rozvíjet předkládaná témata. To se zpravidla neobejde bez osobního vztahu s učitelem. Pozice žáka může být v pokročilejším období stagnační, protože ne vždy umožňuje vlastní kreativitu. Proto žák, který má patřičnou zkušenost a úroveň by měl začít učit. Tím překročí své žákovství a stává se učitelem.   

Učitelé mají v popisu práce učit. Často u nich převažuje teorie nad praxí a proto víc mluví a méně konají. Pozice učitele bývá doprovázena snahou naučit, ovlivňovat a vést, což představuje často heroický výkon s nejistými výsledky. Tím často vzniká energetická nerovnováha mezi aktivnějšími učiteli a pasivnějšími žáky. Překročit úroveň učitele, znamená dostat do rovnováhy teorii s praxí a stát se mistrem. 

Mistři jsou specifickou elitou. Nikoho neučí, neboť dobře vědí, že učit se musí každý sám. Nevedou, nehledají následovníky a své umění s ostatními sdílí. Do příběhů jiných lidí se zbytečně nezaplétají, protože vědí, že by tím na sebe brali i část jejich osudu. Jejich bytí je prostoupeno vyvážeností teorie s praxí a když učí, tak jen tomu, co sami dokážou aplikovat. Mistři jsou svobodní a svou svobodu šíří dál.  

Někdy je to tak, že mistr nedokáže učit, jindy zas učitel neumí něco předvést, žáci zpravidla své učitele a mistry napodobují a klienti, ti stojí jako pozorovatelé stranou. Každý jsme v něčem klientem, žákem, učitelem a mistrem, je jen na nás, abychom si konkrétní pozici včas a správně uvědomili.   

 

 

 

 

 

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Registrovaní uživatelé

Přihlaste se pro přístup k exkluzivním informacím, video prezentacím, receptům a dalším zajímavostem

Přihlásit se

Aktuální články

O BOJOVÝCH UMĚNÍCH A SPORTECH

22. 03. 2019

O cestách bojovníků a jejich umění bylo sepsáno spousty příběhů a knih a ohlédneme-li se zpět do minulosti, můžeme vysledovat stopu vývoje, kterou v t...

JARNÍ OČISTNÁ KŮRA JATER

09. 03. 2019

Játra jsou hlavním detoxikační místem v těle a právě jaro je období, kdy se může projevit oslabení jater i žlučníku.

všechny články