Historie a současnost

< Zpět na taijiquan

Traduje se, že taijiguan byl vytvořen taoistickým nesmrtelným Čang San-fengem z pohoří Wu-tang v období dynastie Sung tedy v letech kolem 1101 N.L. Je třeba však zmínit, že již dávno před tím existovala ve staré Číně řada systémů a cvičení, které lze do značné míry považovat za jeho předchůdce.  

Například systém zdravotních cvičení tzv. dovádění pěti zvířat, který vytvořil lékař Chua Tchuo, zahrnoval nejen principy qigongu - uvolněné, vyvažující se pohyby, ale taktéž techniky, které dnes nalezneme jako součást některých bojových stylů. Po Čangovi následovali další proslulí umělci své doby a další zmínky o taijigunau se objevují v souvilslosti s rodinou Čchen. Za jejího zakladatele je považován mingský důstojník Čchen Wang-tching. Tento styl byl předáván čtrnácti generacím, rozdělil se na starý a nový až se nakonec dostal mimo rodinu k člověku jménem Jang Lu-čchan. Tento muž  později předal umění svým dvěma synům Jang Pan-chouovi a Jang Ťien-chouovi. Poslední jmenovaný měl opět dva syny Jang Šao-choua a Jang Čchen-fua.Tato větev rodiny je obecně nazývána Jangovým stylem. Odnoží z tohoto kmene se pak stal styl Wu, který je dnes hodně populární v Hongkongu, Singapuru a Malajsii. Další modifikací byl styl Sun reprezentovaný Sun Lu-tchangem. Největší oblibě po celém světě se však i nadále těší styl Jang. Je to právě zásluhou mistra Jang Čchen-fua, který upravil tradiční dlouhou formu, vynechal fa-jing – explozivní pohyby, kopy a celou řadu složitostí a tím zpřístupnil jinak relativně složité umění široké laické veřejnosti, která ho začala využívat jako ideální prostředek pro sebeobranu a upevnění zdraví. V současnosti je posledním živým následovníkem rodinného stylu Jang Zhen-duo se svým vnukem Jang Junem, kteří jako jediní dědicové předávají tradici umění svých předků po celém světě. 

V našem centru se věnujeme stylu Jang již poměrně dlouhou dobu a díky tomu jsme si vyzkoušeli hned několik variant. Tou úplně první byla tzv. Pekingská moderní forma 24 pohybů, poté následovala zkrácená varianta 37 pohybů mistra Cheng Man chinga, potom 88 forem jak ji učil Francois Hainry, dále 88 podle Erle Montaigue a nakonec Yang zhen Duo. Bylo to období hledání ideální formy, která neexistuje, v každém pojetí je něco zajímavějšího, zábavnějšího, lépe propracovanějšího. Dnes mne inspiruje cvičit formu dr. Yang jving minga, kterou shledávám plavnou, krásnou a živou.  

 

 

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Registrovaní uživatelé

Přihlaste se pro přístup k exkluzivním informacím, video prezentacím, receptům a dalším zajímavostem

Přihlásit se

Aktuální články

CO ZÍSKÁTE CVIČENÍM TAIJIGUANU A QIGONGU

12. 08. 2019

Život člověka dnešní doby, je plný napětí a stresu. Tento trend nás stále víc připravuje o rovnováhu a není žádným tajemstvím, že svým neviditelným pů...

JAK MODERNÍ TECHNOLOGIE OVLIVŇUJÍ NAŠI MYSL

04. 05. 2019

Vážení čtenáři, inspiroval mne pořad České televize Hyde park, v němž jsem vyslechl názory Susan Greenfieldové, profesorky fyziologie na Oxfordské ...

všechny články