TAIJIGUAN, HARMONIE A ZDRAVÍ

Každý rok je letní cvičení stejné a při tom úplně jiné. Je to obraz vývoje a předpokládám, že to tak má být a je v pořádku. Pár dní před zahájením každé akce se vždy tak trochu snažím pocitově naladit do následujících dní a díky tomu vznikl i tento článek.      

Zdraví a čínská cvičení patři neodmyslitelně k sobě. Během posledních desetiletí proběhla zejména na území Číny celá řada studií a vědeckých výzkumů, které jednoznačně prokázaly pozitivní vliv těchto aktivit na činnost mozku, krevní tlak, artritidu, osteoporózu, cukrovku, a jiné. Nicméně, obecně a velmi zjednodušeně lze konstatovat, že každá choroba má příčinu v nerovnováze vnitřního prostředí těla a vzniká z nadbytku, anebo nedostatku. Pokud se naučíme tento stav vnímat a následně přirozenou cestou korigovat, máme naději na radostnější, zdravější a snad i delší život.

Nadbytkem je míněna především přehnaná aktivita těla a mysli, stres a příliš těžké, nevyvážené stravy. Co se týče nedostatku, tak ten je přirozeným důsledkem nadbytku a společně tvoří nerozlučnou dvojici.  

To, co opravdu pomáhá a léčí není víc, nebo méně toho, či onoho, ale niterná tendence následovat harmonii, kterou Číňané nazývají TAIJI.

Harmonie je obrazem celku, rovnováha, nebo nerovnováha je stavem přítomného okamžiku.  

Přítomný okamžik je kritickým bodem ve věčnosti, a i když se z pohledu celého dlouhého života zdá nepodstatný, má moc zásadním způsobem ovlivňovat budoucnost. Proto harmonie není uchopitelná, ale přichází jako výsledek rovnováhy celé řady přítomných okamžiků. 

Hledejte harmonii a nenajdete nic, hledejte rovnováhu tohoto okamžiku a napadne vás celá řada souvztažností a principů.  Proto moudří říkávali nejdříve vše rozdělit a poté sjednotit. Nepodstatnost okamžiku vytváří podstatnost celého života.

Rovnováha se podobá chůzi provazochodce na laně vysoko nad zemským povrchem. Nepadá, protože je prázdný, přítomný a vnímající. Vnímání je stavem, kdy jsme dokonale propojeni s existencí, a to navzdory času a prostoru.

Vše je součástí přirozených rytmů a jejich nástrojem je změna. Našim úkolem je tyto změny vnímat, neprotivit se a nechat působit. Vše se děje samo, ničemu nepomáhám, tomu se říká následovat přirozenost. Pokud se někde snažíme přidat a jinde zase ubrat, dopouštíme se první osudové chyby a každá chyba na sebe nabaluje chyby další. Je těžké to pochopit rozumem, neboť člověk neustále osciluje mezi dobrým a špatným, lepším a horším a samozřejmě vybírá, jenže díky tomu často přebere.  

Taijiguan je jako ořech, slupka je nepoddajná forma a cílem je jádro. Jak jinak lez dosáhnout jádra než tím, že se pronikáme slupkou?

Taiji je elixír, který oživuje a léčí, guan je metodou, která pomáhá uchopit neuchopitelné.

Je to tak snadné, že je takřka nemožné se tomu naučit. Takové rozpoložení mysli přichází, když se taiji snažíte spojit s guanem. Ve své podstatě se snažíte vytvořit něco, co je dávno hotové a z toho vzniká niterný rozpor. Ambiciózní lidé se relativně rychle naučí formu, ale velmi těžko nalézají obsah, a právě to bývá předmětem jejich frustrace. Tolik se snažili a stále nic. Mudrci dávných časů říkali: Snaž se méně, naplňuj Wei wu wei, úsilí bez úsilí, následuj Cestu, spolehni se. A právě to je jablkem niterného sváru, guan se totiž dá naučit, ale taiji musí přijít samo. Nepřijde však, když nic neděláte, a to je začarovaný kruh příčiny a následku.

Našim úkolem je dojít k poznání, že nikdo a nic nestojí stranou tohoto principu. Můžete cvičit celé roky, ale aby se ukázalo taiji, k tomu potřebujete uvolnit otěže ovládající mysli. Jenže jak to udělat, když mysl tuto formu ovládá a řídí? Vážně to je mysl? Nenechte se zmást kdo vámi nebo s vámi cvičí, možná byste se divili.

Mnoho lidí se domnívá, že čím víc budou cvičit, tím budou v kung fu lepší a následně i zdravější. Možná, kdo ví, třeba ano, ale ruku do ohně bych za to nedal. Smyslem podle mého totiž není cvičit, nýbrž udržovat v sobě cit pro rovnováhu. Nicméně v tom není žádná hodnotná potrava pro ego, a tak cvičení taijiguan bude doceněno teprve tehdy, až lidé začnou hledat ztracenou cestu.  

Nalezení cesty přináší radost a radost je zároveň znamením, že kráčíte správně.

Co víc si může člověk v dnešní době přát?

A tím se na závěr dostáváme k léčebnému principu taijiguanu. Pokud přijde radost, změní se stav mysli a ten je tím, co nejlépe léčí.

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Aktuální články

WALKING ČCHI-KUNG, ANEB CO DĚLAT, KDYŽ VÁS TRÁPÍ PLÍCE A DECH

13. 04. 2021

Nedávno jsem si volal s jedním známým a on mi sdělil, že ho ten vir skolil a že se kurýruje na chaloupce u lesa. Tak se ptám: “Cvičíš“? Protože to je ...

ZMĚNOU OKOLNOSTÍ K VNITŘNÍ PROMĚNĚ

22. 03. 2021

Všechno v přírodě funguje na principu rovnováhy. Ani člověk není výjimkou, neboť má od přírody vyvážené tělo a vyváženou energii, která i při občasnýc...

všechny články