Historie a současnost

< Zpět na taijiquan

Traduje se, že taijiguan byl vytvořen taoistickým nesmrtelným Čang San-fengem z pohoří Wu-tang v období dynastie Sung tedy v letech kolem 1101 N.L. Je třeba však zmínit, že již dávno před tím existovala ve staré Číně řada systémů a cvičení podporujích vitalitu a dlouhověkost.   

Například systém zdravotních cvičení tzv. dovádění pěti zvířat, který vytvořil lékař Chua Tchuo, zahrnoval nejen principy qigongu - uvolněné, vyvažující se pohyby, ale taktéž techniky, které dnes nalezneme jako součást některých bojových stylů. Po Čangovi následovali další proslulí mužové své doby, zástupci klanů a rodin, kteří zakládali nové styly. V souvisloti s tím nelze neuzmínit rodinu Čchen. Za jejího zakladatele je považován mingský důstojník Čchen Wang-tching. Tento styl byl předáván čtrnácti generacím, rozdělil se na starý a nový až se nakonec dostal mimo rodinu k člověku jménem Jang Lu-čchan. Tento muž  později předal umění svým dvěma synům Jang Pan-chouovi a Jang Ťien-chouovi. Poslední jmenovaný měl opět dva syny Jang Šao-choua a Jang Čchen-fua.Tato větev rodiny je obecně nazývána Jangovým stylem. Odnoží z tohoto kmene se pak stal styl Wu, který je dnes hodně populární v Hongkongu, Singapuru a Malajsii. Další modifikací byl styl Sun reprezentovaný Sun Lu-tchangem. Největší oblibě po celém světě se však i nadále těší styl Jang. Je to právě zásluhou mistra Jang Čchen-fua, který upravil tradiční dlouhou formu, vynechal fa-jing – explozivní pohyby, kopy a celou řadu složitostí a tím zpřístupnil jinak relativně složité umění široké laické veřejnosti, která ho začala využívat jako cvičení pro sebeobranu a upevnění zdraví. V současnosti je posledním živým následovníkem rodinného stylu Jang Zhen-duo se svým vnukem Jang Junem, kteří jako jediní dědicové předávají tradici umění svých předků po celém světě. 

V našem centru se věnujeme stylu Jang již poměrně dlouhou dobu a díky tomu jsme si mohli vyzkoušet hned několik variant. Tou úplně první byla tzv. Pekingská moderní forma 24 pohybů, poté následovala zkrácená varianta 37 pohybů mistra Cheng Man chinga, potom 88 forem jak ji učil Francois Hainry, dále 88 podle Erle Montaigue, Yang zhen Duo a poslední modifikací je forma mistra Yang jwing minga. Bylo to období spojené s hledáním ideální formy, která samozřejmě neexistuje, prootože v každém pojetí je něco zajímavějšího, zábavnějšího, lépe propracovanějšího. Dnes mne inspiruje cvičit formu přirozeně, jak to danému času a nladě vyhovuje, vesměs se vždy probírám syntézou naučených variant a rozhodně to není na škodu, protože to není pořád stejné.   

 

 

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Aktuální články

TAO A ÚSILÍ V HLEDÁNÍ PRAVDY

23. 06. 2021

Pokud někoho přitahuje taii, nebo čchi-kung příčinou může být mimo jiné i podvědomá potřeba něčemu životně důležitému se naučit. Objektivní mysl si sa...

Rychlejší léčba zlomenin

10. 06. 2021

Myslíte si, že zlomenina se dá léčit jen fixací a ortézou? potom jste na omylu, tento článek napoví mnohem více.....

všechny články