SEBEOBRANA

< Zpět na úvod

Když se lidé hlásí na kurzy sebeobrany, málokdo z nich si připouští, že primárně tady nejde o nějaké techniky boje, ale spíš o nevyváženou psychiku. Mohou mít různé fobie, strachy, pocity nebezpečí, úzkosti, slabosti; možná jsou jejich vztahy natolik napjaté, že cítí obavu, aby se z mentálního útoku nestal útok fyzický. Ať už je tomu jakkoli, potřeba nějak se bránit a ustát kolizní situaci inspiruje především ženy, a ty pak vkládají naděje do představy, že absolvováním nějakého kurzu svou situaci zvrátí a stanou se z nich bytosti plné sebedůvěry a jistoty. Instituce a firmy, které tyto kurzy nabízejí mají zpravidla za hlavní program výuku nějakého konvenčního bojového sportu. Tyto sporty posilují v lidech agresi a sílu. Jenže jak se mají bránit ti, kdo sílu nemají a agrese jim není vlastní? Navíc, aby takový kurz dával záruku, že dotyčný v reálném prostředí opravdu obstojí, musel by být mnohem intenzivnější, musel by se blížit silou a tvrdostí realitě, což z pochopitelných důvodů většině žen nevyhovuje.  Není žádným tajemstvím, že agrese plodí zase jenom agresi, což právě v rukou jemnějšího pohlaví neskýtá žádné zásadní výhody. Budete se učit, jak duchapřítomně kopnout do rozkroku, prsty vypíchnout oči, případně dlaní sekat do krku. Nezapomínejte ale, že ať to vypadá jakkoli důvěryhodně a efektivně, je to jenom hra na figurantovi, který vám jde na ruku. Realita je úplně jiná a když jen na okamžik zaváháte, se zlou se potážete. A když nezaváháte a dotáhnete to podle naučeného scénáře do konce, máte na krku prokurátora za nepřiměřenou obranu. Takhle to nefunguje a ani fungovat nemůže.  

Destruktivními technikami všechno zpravidla končí, nikoli začíná, takže tu máme neošetřený časoprostor a v něm celou řadu nešťastných přístupů, které zpravidla vedou k nepřiměřeným reakcím a nevratným chybám. Umět se dané situaci postavit s klidem, neutralizovat agresi a nevytvářet reakce, které útočník očekává je cestou, jak vyjít z problému s minimální újmou, ale tomu se učí úplně jiným způsobem.    

Z celoživotních zkušeností v bojových sportech a uměních jsem pochopil, že jediné řešení, které přichází v úvahu a dává efektivní zbraň do rukou slabšího pohlaví je ovládnutí emocí, schopnost zvolit vhodnou strategii a tu mít podloženou trochu vytříbené dovednosti. Navíc osvojení principů, které vedou z konfliktu do nekonfliktnosti zákonitě minimalizuje riziko kolizních situací. Proto cílem nejprogresivnějších bojových umění, mezi které taijiguan bezesporu patří, je ukončení boje v sobě. Kdo ukončí boj v sobě, s bojem, který převládá všude okolo něj, se nepotkává.    

Téma kurzu sebeobrany vychází z rozsáhlé praxe a studia vnitřního bojového umění taijiguan

Osnova kurzu:
 
  • Kolizní situace a její definice
  • Fyzický a duševní postoj
  • Projevy agrese a způsoby její neutralizace
  • Reakce na slovní útoky, strkání, chycení, držení
  • Tréning prázdné mysli
  • Tréning drilu naslouchání záměru
    a práce s energií tui-shou
  • Tréning navázání, spojení, neutralizace, zakončení
  • Základy Chin-Na, vysoce efektivní techniky imobilizace silnějšího    

 

POKUD VÁS TENTO ČLÁNEK, PŘÍPADNĚ TÉMA, KTERÉ NABÍZÍME ZAUJALO, MŮŽETE VYZKOUŠET 

KURZ SEBOBRANY 
PRO VŠECHNY VĚKOVÉ KATEGORIE
KAŽDÉ ÚTERÝ OD 17,45 - 19,00 HOD.

  

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec