MUŽI A ŽENY MIMO RYTMUS TAIJI

< Zpět

Mnozí lidé jsou v dnešní době odtrženi od fyzické reality, své tělo nedokáží patřičně ovládat a už vůbec ho nedokáží cítit. Potřebovali by utlumit vévodící intelekt a do volného prostoru pustit také své niterné pocity. Nedostatek vnímání a empatie dnes mají nejen muži, ale paradoxně i ženy. Muži považují jemnost za slabost, kterou vytěsňují svým mužstvím. Snaží se být silnější, odolnější a tvrdší, ale zároveň se tak stávějí i křehčí. Obal zpevňuje, ale jádro v něm umírá. Prezentace přebujelého mužství vede k soutěživosti a rivalitě přičemž ten nejlepší má nepsané právo získat nejatraktivnjěší protějšek. Neskýtá to sice žádné záruky hodnotného vztahu, to však nic nemění na tom, že to vypadá dobře a přitahuje obdiv ostaních. 

Dnešní ženy v duchu emancipační politiky poznaly a uchopily svou mužskou stránku velmi dobře. Mnohé pod diktátem kariéry zapomněly na svou původní úlohu ochránkyň krbu, které mají za úkol vytvářet harmonické a klidné zázemí pro svou rodinu. Došlo to dokonce tak daleko, že soupeří s muži a vyhrávají. A tak se role v mnoha případech obracejí, muži jsou poženštilí a ženy pomužtělé.  Pokud si  jedinec vzácně uvědomuje, že něco zásadního je v naší společností špatně, většinou hledá chybu v opačném pohlaví, což ještě víc prohlubuje vzájemný rozpor a diferenci.

Klíčem není násilně měnit společenskou pozici muže, nebo ženy, nýbrž vytvořit prostor pro jejich trascendenci. Každá bytost přišla na svět spojením mužské a ženské podstaty, není tedy možné aby z toho byl jen absolutní muž, anebo absolutní žena. V tomto ohledu jsme v kontextu povrch - nitro něco jako hermafrodité. Výchova a falešné představy mají na svědomí ztrátu celistvosti a nedostatečnost, která zoufale hledá svou rovnováhu všude jinde, jenom ne v sobě. Ironií osudu však je, že pokud nebude dosaženo rovnováhy uvnitř, nevenek se nikdy neprojeví.   

Není třeba nic vytvářet, jen dovolit projevit se tomu, co tu odjakživa bylo a je. Muži by se měli naučit přijmout svou jemnost a empatii a ženy by se mohly zklidnit, aby neztratily kontakt se svou podstatou. 

Ve cvičení taiji se setkávají ženská a mužská stránka v podobě tzv. jinu a jangu. Jakmile uchopíme obě polarity a začneme s nimi vědomě pracovat, máme nakročeno k individuální celistvosti a rovnováze.  Má to jeden zásadní význam - jen celistvý a vyvážený člověk může vytvářet harmonické vztahy.   

 

 

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec