SOUVISLOSTI, O KTERÝCH SE NEMLUVÍ A NEVÍ

< Zpět na úvod

Existuje celá řada vzájemných příčinností a vztahů, které po tisíce let zná a mapuje tradiční čínská medicína a západní zdravotní systém o nich neví a pokud se s nimi setká, zpravidla je nebere vážně. Konvenční i alternativní medicína se shodují na tom, že zdraví je obrazem správného fungování tělesných systémů. V západní terminologii se hovoří o tzv. optimálním buněčném metabolizmu, kdežto východní přístup apeluje na vyvážený tok vitální energie – čchi. Který koncept je správný? Oba, jsou to dva pohledy na stejnou věc jenže odlišným způsobem a pokud se do toho vloží konfrontační mysl, místo spolupráce nastává konflikt.     

Ať se na celou pandemii díváme, jak chceme, nelze opomenout to zásadní, co předurčuje vývoj všech událostí. Vir, který dnes řádí jak černá ruka, nám ukazuje, jak jsme slabí, chaotičtí, nekoncepční, naivní a jak se na sebe a svůj život díváme špatně. Dnes máme ideální příležitost podívat se na své životy, přehodnotit priority a začít znovu a třeba trochu jinak. 

Všichni se dnes zaměřují na boj s virem, ale jemu, jak se zdá, to je úplně jedno, žije si svým vlastním životem, živí se vibracemi strachu a rezonuje s obavami mnoha myslí, které jej tak nevědomky zvou do svého příbytku.

Pokud se podíváme na celou problematiku alternativním pohledem ve smyslu proudění energie dozvíme se, že všechny naše vnitřní orgány jsou propojeny prostřednictvím tzv. meridiánů (energetických drah) jednou čchi.  Pro tento případ nemá smysl zabývat se dalšími složitostmi kvality energie ve smyslu nadbytku nebo nedostatku a spokojíme se s obecným konstatováním, že každý orgán musí mít svou čchi. Pokud ji nedostává, projeví se to jeho oslabením a když se tento stav delší dobu nemění, je třeba počítat s nemocí. Oslabení orgánu vzniká v důsledku narušení jeho přirozené funkce. Když tedy plíce mají za úkol každým nádechem přivádět do těla kyslík a každým výdechem vylučovat CO2 je jasné, že na této cestě výměny plynů nesmí být žádná překážka. Když si odepřeme komfort základní lidské potřeby normálně dýchat projeví se to především v kvalitě čchi. Tato čchi bude oslabená a započne proces energetického deficitu. Tento deficit se poneprv projevuje duševním diskonfortem a později nemocí. Není tedy žádných pochyb, že plíce při každodenním nošení respirátoru, nebo roušky dostávají  pěkně zabrat. Dále je dobré vědět a znát, že každý orgán má ve smyslu povrch nitro svého párového pomocníka. Pro plíce je tímto orgánem tlusté střevo. Jinými slovy, co nemůže střevo strávit, to musí plíce vydýchat; a tím začíná být jasné, že pokud je oslaben i meridián tlustého střeva (nadměrnou konzumací potravy) plíce samotné to nedají. Takže když necháte obézního člověka dýchat přes roušku X hodin denně, svým způsobem ho tímto nařízením nevědomky zabíjíte. Tzv. osnovní čchi je natolik poškozena, že nějaký dýchací přístroj to ve finále nemůže zachránit. 

Dále je dobré vědět, že s orgánem plic je spojena emoce melancholie, depresí a zádumčivosti.  Takže když se dotyčný bude utápět neustálým rozborem neřešitelnosti stávající situace jeho čchi bude oslabena vnitřní rozvracečem-příslušnou emocí. Funguje to ale také obráceně, tedy že oslabený orgán vyvolá příslušnou emoci.  

Potom je zde ještě jedna důležitá dvojice orgánů, které také hrají velmi důležitou úlohu a těmi jsou srdce a ledviny. Srdce sice není v párovém vztahu s ledvinami jako plíce s tlustým střevem, nicméně panuje mezi nimi tato úměra: Čím slabší ledviny, tím víc musí pracovat srdce. Ledviny jsou podle čínské medicíny zdrojem čchi, jinak řečeno doslova agregátem energie. Ta se mimo jiné posiluje okysličováním, tedy kvalitním dýcháním (TČM říká, že nádech jde do ledvin, výdech jde z plic). Proto je celá řada cvičení čchi-kung opřena ve své účinku nejen o příslušné pohyby, ale především o správné dýchání. Dech je síla, ale síla, vynaložená na sport, nebo fyzickou námahu nemůže být silou, s kterou mohou počítat vnitřní orgány, neboť činností svalstva se tato energie odčerpává. Takže posilování  imunity pomocí sportu není nic jiného než navyšování adaptability organizmu na zvýšenou zátěž. Hovoříme o tzv. trénovanosti. Nicméně každý tréning vyžaduje svou dávku energie čchi, která je nám k dispozici především v mladším věku. Proto podobné pokusy o nastartování imunity u starších jedinců se mohou v lepším případě míjet účinkem a v horším dramaticky poškodit zdraví.    

Primární příčinou hypertenze, která trápí stále víc mladších lidí je přetěžování energetického systému. Hodně pohybu, žádný klid. Energie, která pak schází, je často nahrazována zvýšenou konzumací masitých a těžko stravitelných jídel, která představují nejen toxickou zátěž, ale zároveň způsobují usazování cholesterolu což vede k zůžování tepen a cév. Při terapiích shiatsu často vrámci dignostiky TČM zjišťujeme nadbytek čchi na játrech a srdci a prázdnotu v ledvinách. Proto je důležité najít vyvážený poměr mezi prací a odpočinkem. U starších jedinců je na místě méně a častěji než jednorázová, dlouho trvající zátěž. 

Takže pokud primárně odcházejí plíce, je jasné že problém mají i ledviny a srdce a člověk záhy umírá. Také je dobré vědět, že k orgánu ledvin náleží emoce strachu a ta je u mnoha lidí v současné době v neustálé permanenci.  Strach doslova likviduje ledviny. Každý z nás občas míváme strach, to je přirozené, ale důležité je, aby nás strach neovládl, potom můžeme energii strachu použít k jeho překonání. Když ledviny nemůžou, iniciativu přebírá srdce, a to nemusí zvýšený nápor vydržet. 

 

Mnoho lidí se snaží v naději na lepší zítřky co nejdůsledněji dodržovat všechna opatření jenže tím si nevědomky připravují ideální podmínky pro to, aby se stali fatálními případy, neboť omezují základní funkce těla a tím nevědomky poškozují svoji čchi.

V individuálním přístupu vyhrát nad pandemií bojováním nelze neboť každý boj je spojen se značným výdejem a vyčerpáním energetických zásob. Energii jako velký poklad života je třeba nejen uchovat ale i chránit a kultivovat což je smyslem každého čchi-kungu. Hojná, vyvážená energie je základním stavebním kamenem imunity nejen jedince, ale i celé společnosti.

 

 

 

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Aktuální články

WALKING ČCHI-KUNG, ANEB CO DĚLAT, KDYŽ VÁS TRÁPÍ PLÍCE A DECH

13. 04. 2021

Nedávno jsem si volal s jedním známým a on mi sdělil, že ho ten vir skolil a že se kurýruje na chaloupce u lesa. Tak se ptám: “Cvičíš“? Protože to je ...

ZMĚNOU OKOLNOSTÍ K VNITŘNÍ PROMĚNĚ

22. 03. 2021

Všechno v přírodě funguje na principu rovnováhy. Ani člověk není výjimkou, neboť má od přírody vyvážené tělo a vyváženou energii, která i při občasnýc...

všechny články