Dnes se moxování pomalu dostává ke slovu i u nás a jedná se o příjemnou formu léčení. Princip spočívá v prohřívání akupunkturních bodů nebo bolestivých zón na těle teplem z tzv.moxovacích " doutníků". Tyto doutníky jsou plněné sušenými bylinami, nejčastěji vlákny pelyňku (mohou ale být i s různými přídavnými látkami, jako jsou andělika, síra, pomerančové slupky aj.). Základní a nejrozšířenější způsob aplikace je velmi jednoduchý. Moxa zapálí jako cigareta a hořícím koncem se drží nad moxovaným místem. Pomalým doutnáním vytváří příjemné teplo, které proniká do hloubky a působí dlouho na jednom místě. Navíc moxa dodává okamžitou energii, ze které si každá dráha nebo orgán vezme to, co potřebuje. Existují samozřejmě ještě další způsoby moxování - s různými bylinnými podložkami, moxovacími kuželíky nebo v kombinaci s akupunkturní jehlou. Tyto metody jsou však vyhrazeny pouze zkušeným terapeutům.
Moxování je používáno převážně k tonizaci (posílení, povzbuzení), protože oheň jako takový je jang, ale samozřejmě lze působit i sedativně.
Délka moxování se pohybuje od 5 do 15 minut, preventivní časová délka je zhruba 10 minut. V případě onemocnění se moxování provádí třeba i denně po celý měsíc, preventivně postačí 8x měsíčně (orientální prameny doporučují prvních 8 dní v měsíci).
Moxovací terapie zlepšuje prokrvení tkání, zvyšuje tvorbu červených krvinek, povzbuzuje obranyschopnost organismu, má desinfekční účinky, uklidňuje, reguluje nervové funkce a pozitivně ovlivňuje výskyt stresu. Díky těmto účinkům se dá použít při :
- tvorbě otoků
- onemocnění dýchacího systému jako je astma, alergická rýma, choroby dutin
- onemocnění v oblasti ledvin a močového měchýře (inkontinence, chronické záněty, prostata)
- onemocnění kostí a kloubů (artróza, tenisový loket, revmatismus, šlachové úpony, ostruha)
- gynekologických potížích (nepravidelná a chybějící menstruace, bolestivá a častá menstruace)
- opravě řitní polohy plodu
- hormonálních poruchách
- chronických onemocněních
- onemocnění žaludku a střev
- rakovinné terapii
Naopak kontraindikací například jsou :
- otevřené a hnisavé rány, vysoká horečka, akutní vysoký tlak, infekční chorob, sféra očí, povrchové cévy a určité akupunkturní body.
ÚSPĚCHY V LÉČBĚ MOXOVÁNÍM