O MOXOVÁNÍ VÍCE

zpět na moxování

Dnes se moxování pomalu dostává ke slovu i u nás  a jedná se o příjemnou formu léčení. Princip spočívá v prohřívání akupunkturních bodů nebo bolestivých zón na těle teplem z  tzv.moxovacích " doutníků". Tyto doutníky jsou plněné sušenými bylinami, nejčastěji vlákny pelyňku (mohou ale být i s různými přídavnými látkami, jako jsou andělika, síra, pomerančové slupky aj.). Základní a nejrozšířenější  způsob aplikace je velmi jednoduchý.  Moxa zapálí  jako cigareta a hořícím koncem se drží nad moxovaným místem. Pomalým doutnáním  vytváří příjemné teplo, které proniká do hloubky a působí dlouho na jednom místě. Navíc moxa dodává okamžitou energii, ze které si každá dráha nebo orgán vezme to, co potřebuje. Existují samozřejmě ještě další způsoby moxování - s různými bylinnými podložkami, moxovacími kuželíky nebo v kombinaci s akupunkturní jehlou. Tyto metody jsou však vyhrazeny pouze zkušeným terapeutům.

Moxování je  používáno  převážně k tonizaci (posílení, povzbuzení), protože oheň jako takový je jang, ale samozřejmě lze působit i sedativně.

Délka moxování se pohybuje od 5 do 15 minut, preventivní časová délka je zhruba 10 minut. V případě onemocnění se moxování provádí třeba i denně po celý měsíc, preventivně postačí 8x měsíčně (orientální prameny doporučují prvních 8 dní v měsíci).

Moxovací terapie zlepšuje prokrvení tkání, zvyšuje tvorbu červených krvinek, povzbuzuje obranyschopnost organismu, má desinfekční účinky, uklidňuje, reguluje nervové funkce a pozitivně ovlivňuje výskyt stresu. Díky těmto účinkům se dá použít při :

- tvorbě otoků

- onemocnění dýchacího systému jako je astma, alergická rýma, choroby dutin

- onemocnění v oblasti ledvin a močového měchýře (inkontinence, chronické záněty, prostata)

- onemocnění kostí a kloubů (artróza, tenisový loket, revmatismus, šlachové úpony, ostruha)

- gynekologických potížích (nepravidelná a chybějící menstruace, bolestivá a častá menstruace)

- opravě řitní polohy plodu

- hormonálních poruchách

- chronických onemocněních

- onemocnění žaludku a střev

- rakovinné terapii

Naopak kontraindikací například jsou :

- otevřené a hnisavé rány, vysoká horečka, akutní vysoký tlak, infekční chorob, sféra očí, povrchové cévy a určité akupunkturní body.

ÚSPĚCHY V LÉČBĚ MOXOVÁNÍM

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec