NĚCO MÁLO O ORGÁNU PLÍCE

PLÍCE – FEJ pán energie

Plíce jsou jinovým zástupcem proměnlivé fáze Kov.

Energií plic je sucho.

Plíce  jsou orgán plný – Cang.

Orgánové hodiny - 03-05 hodin

Výstupem plic je nos

Tekutinou plic je hlen

Párovým orgánem plic - tlusté střevo

Tkání plic je pokožka. Bývá pokládána za třetí plíci. Dýchá a je velice citlivá na znečištění zakalenou čchi. Objevují se vřídky, ekzémy, které naznačují, že element Kovu je ve stresu.

Emoce, která je Kovu přiřazena je smutek, trápení, deprese. Dostavuje se tehdy, když se člověk cítí oddělený od světa a ztrácí ze zřetele svůj úkol. Lidé, kteří trpí depresemi, obvykle bez ohledu na své postavení v rodině nebo společnosti prohlašují, že se cítí bezvýznamní, že jsou k ničemu.

Diagnosticky – tváře (světlé, čisté, pevné)

Směr pohybu čchi - stoupání, klesání, vystupování a vstupování.

Plíce jsou jako jediný orgán cang přímo propojený s vnějším prostředím.  Leží ze všech orgánů nejvýš a rozkládají se nad nimi jako ochranný příkrov (podle starých medicínských textů „stříška“). Protože se nacházejí v blízkosti srdce, mluví se o nich také jako o kancléři, nejvyšším z hodnostářů.

Plíce řídí čchi v těle (vytváří se dostatek osnovné čchi, krev má dobrou kvalitu, orgány jsou plné čchi)
řídí dýchání (nádech čisté, výdech kalné čchi), mají spoluúčast na krevním oběhu a distribuci a proměňování tekutin (tekutiny zavlažují celé tělo, dráhy jsou průchodné, normální je i močení a pocení)
řídí rozptylování a filtrování (čchi, krve a esence), jsou dvoranou všech cév (pomáhají srdci řídit krevní oběh a doplňovat krev), prostřednictvím ochranné čchi i řízení povrchu těla a tepelné regulace.

Plíce přijímají a uchovávají nebeskou čchi a posílají ji spolu s tekutinami dolů k ledvinám, do spodního ohřívače. Onemocnění jako bronchitida, rozedma plic nebo obyčejný kašel naznačují, že čchi nedokáže dostatečně sestupovat a tím dráždí horní ohřívač. Tekutiny blokují čchi v hrudníku, vyvolávají pocit plnosti a dochází k vykašlávání hlenů.

Dýchání je spojeno se schopností přijímat, aniž bychom hodnotili a propouštět, aniž bychom prožívali smutek. Dech rozpouští bariéry mezi Nebem a Zemí. (obnovení spojení čchi-kung. opětovné propojení člověka s nebem a zemí ideálně spojeno s dechem) Dýchací problémy svědčí právě o těchto poruchách. Plíce mohou být optimálně naplněny čchi, čistým vzduchem, jestliže se předtím co nejvíce vyprázdní. Ale i vyprázdnění musí probíhat podle rytmického plánu. Když se budeme zbavovat většího množství vzduchu a nebudeme jej dostatečně zadržovat, nebude čchi plic schopna udržovat rovnováhu mezi nádechem a výdechem – to je obraz astmatických onemocnění.

 

stazeny soubor (24).jpg
Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Aktuální články

WALKING ČCHI-KUNG, ANEB CO DĚLAT, KDYŽ VÁS TRÁPÍ PLÍCE A DECH

13. 04. 2021

Nedávno jsem si volal s jedním známým a on mi sdělil, že ho ten vir skolil a že se kurýruje na chaloupce u lesa. Tak se ptám: “Cvičíš“? Protože to je ...

ZMĚNOU OKOLNOSTÍ K VNITŘNÍ PROMĚNĚ

22. 03. 2021

Všechno v přírodě funguje na principu rovnováhy. Ani člověk není výjimkou, neboť má od přírody vyvážené tělo a vyváženou energii, která i při občasnýc...

všechny články