taiji začátečníci 2018

Od čtvrtka 12 do neděle 15 července se u nás v Jizerských horách konal tradiční letní pobyt s taiji. Jedním z cílů bylo přiblížit toto téma úplným začátečníkům, a tak jsme si připomínali, jak je třeba stát, jak zapustit kořeny, co představují nohy, co naopak ruce a jak to ovlivňuje životní energii, když pozornost nespí a tělo zhluboka nadechuje a vydechuje. Tyto elementární postupy jsou klíčem k fungování taiji a je zbytečné kohokoli učit formám a qigongu dřív, než si projde tímto základním minimem. Ani pokročilí se nenudili, zjistili totiž, že celou řadu důležitých věcí zanedbávali, anebo je nedělali vůbec.

V našich programech mám rád občasnou změnu a letos ve mně dozrál čas na taiji mého vzdáleného učitele dr. Yang J. minga. Na rozdíl od klasického stylu, tento je z mého pohledu mnohem jemnější, hlubší a jeho spirálovitě se vinoucí pohyby přinášejí netušený prožitek lehkosti a vnitřního naplnění. Abych tohle všechno mohl s ostatními sdílet, rozhodl jsem se neučit formu coby programový celek, nýbrž vybrat některé pasáže, a ty pro začátek zacvičit jako gigong. Výsledek byl stoprocentní. Navíc, prožitek nového tématu byl umocněn tím, že jsme ho spojili s výletem do Jindřichovic. Prostě spontánní taiji. Někam dojet, projít se, nasát atmosféru, najít příhodné místo a když je chuť, tak si i zacvičit. Jindřichovice jsou pro tohle ideální, mají kouzlo zapomenutého kraje, v kterém ještě mohou lišky dávat dobrou noc. (tedy když si odmyslíte ty dvě obludy s vrtulema)

A tak to všechno proběhlo na pohodu, čas se jako vždy zastavil a všem bylo dobře. Mohl bych se dál rozepisovat, ale je to zbytečné, vše podstatné jste se právě dozvěděli.

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec