Taiji léto meč 2017

Co dodat, za sebe říkám, je to o sdílení a mám radost z dobře vykonané práce na které má svůj podíl celá skupina, a pokud někdo z účastníků najde inspiraci, možná že přidá svůj jedinečný pohled a já ho zde s radostí, jako vždy, zveřejním. Je pondělní ráno 31 července. Probudil jsem se do krásného slunného dne, ale ten dnešní je od těch předchozích přece jen poněkud odlišný. Je tu opět mé důvěrně známé ticho, se kterým jsem se tolik sžil, a které se schovává kamsi do pozadí, když u nás ožívají letní semináře. To ticho, když umíte naslouchat, má svou příchuť, je prázdné, ale zároveň něčeho nedefinovatelného neskutečně plné. A jak už bývá mým zvykem, vyrážím na svůj betonový plácek, kde pravidelně trávím své důvěrné chvilky s tím tajči. Projel jsem si tradiční formu a potom párkrát meč, nakonec mě napadlo postát pár minut v  Zhan zhuangu. Bylo toho poslední dny tolik, že se oprošťuji od jakýchkoli představ, kam by to mělo směřovat a jen jsem. Najednou přichází zvláštní pocit. Některé vzrostlé stromy, kolem našeho domu jakoby ožily svým vlastním vědomím a šly se podívat, jaký že nový strom to tu vyrostl. Je to nepopsatelně zvláštní a já někde v hloubi duše tuším, že právě tohle je obrácenou polohou a zároveň specifickou odměnou za ten šrumec, který tady během posledních dní proběhl.

Jak již bývá zvykem, poslední seminář každého léta patří pokročilým. Letos byl na programu Yang meč a náročnější drily tui-shou. Nové téma zaujalo, bavilo a díky tomu jsme se dokázali naučit neuvěřitelnou půlku celé sestavy. Vzhledem k tomu, že v nabitém programu byla spousta jiných věcí, nezbývá než dodat - úctyhodný výkon. Zvláštní poklonu bych rád vysmeknul Zdeně (tetě), která je mezi pokročilými relativně krátce, překonala počáteční obtíže a choreografii formy docela slušně zvládla. (a pak že starého psa novým kouskům nenaučíš) Opět se potvrdilo, že příliš vysvětlování a výkladů nikam nevede a že ideální je cvičit a být v pohodě. V určitou chvíli se to samo chytne a člověk se diví, že se ničemu nijak zvlášť neučil a přece to umí.

V tui shou je těžké pochopit jemné nuance, které dělají konkrétní techniky účinnými, odbourávat poslední zbytky napětí, zbytečně nemyslet a ve stresu nepoužívat tuhou sílu, ale nic není tak snadné, jak to vypadá a všechno chce svůj čas.  

V sobotu odpoledne jsme vyrazili na tradiční výlet, tentokráte po Frýdlantském výběžku; Obří sud, Jindřichovice pod Smrkem – elektrárny a okolí. Je to odlehlá, bláznivým ruchem doby nezatížená oblast. V neděli uhodila zase vyhlazovací vedra, ale my už jsme byli v pohodě, protože předešlé dny díky chladnějšímu počasí přály, a my jsme toho zvládli opravdu hodně.

Co dodat, za sebe říkám, je to o sdílení a mám radost z dobře vykonané práce na které má svůj podíl celá skupina, a pokud někdo z účastníků najde inspiraci, možná že přidá svůj jedinečný pohled a já ho zde s radostí, jako vždy, zveřejním.  

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Registrovaní uživatelé

Přihlaste se pro přístup k exkluzivním informacím, video prezentacím, receptům a dalším zajímavostem

Přihlásit se

Aktuální články

O tom, co řekl mistr Tchien – tchajské školy

02. 03. 2018

Čchi-kung je jednou z věd o životě. Jeho teorie má stejný původ jako teorie čínské medicíny. Prostřednictvím mechanizmů působících v čchi-kungu se daj...

Společnou cestou

22. 02. 2018

Jak vnímám práci našeho centra, aneb taiji je terapie a teprve potom cvičení

všechny články