WALKING ČCHI-KUNG, ANEB CO DĚLAT, KDYŽ VÁS TRÁPÍ PLÍCE A DECH

WALKING ČCHI-KUNG, ANEB CO DĚLAT, KDYŽ VÁS TRÁPÍ PLÍCE A DECH
Nedávno jsem si volal s jedním známým a on mi sdělil, že ho ten vir skolil a že se kurýruje na chaloupce u lesa. Tak se ptám: “Cvičíš“? Protože to je shodou okolností letitý klient našeho centra. Chvilku bylo ticho a pak zkroušeně dodal: „Chodím na procházky“. Na což jsem odpověděl: „To tě nic lepšího po těch patnácti letech, co spolu „sportujeme“ nenapadlo?“. Najednou mi prolétla hlavou myšlenka, jak moje babička taky chodila na rituální procházky, dvakrát do týdne, na místní hřbitov zalít hroby, ale to jsem si nechal radši pro sebe. První, co mne napadlo, navrhnout mu nějaké cvičení na pozvednutí energie, zlepšení kapacity plic a prodloužení dechu. Za pár dnů se mi ozval a radostně oznamoval veliký objev, jak napětí v hrudi, díky doporučením, povolilo a jak se mu mnohem lépe dýchá. Mezi tím uteklo pár týdnů a dnes jsem si na něj při procházce lesem znovu vzpomněl. Vždyť já jsem vlastně také díky němu spojil chůzi a čchi-kung.

Chodím pravidelně na vzduch a při tom si procvičuji některé z pohybů taiji nebo čchi-kungu. Nemám žádný plán, dělám právě to, co mi přijde na mysl. Nápad chodit a při tom cvičit přišel spontánně, protože pořád je chladno a statický čchi-kung, který vydá na cca 20-40 minut by v tomto počasí mohl způsobit nachlazení od nohou. Čhi-kung za chůze udržuje chodidla v teple a dá se tak cvičit i v zimě.  

Kdyby někoho z vás zajímalo, co jsem cvičil, většinou to byly jednoduché rotační pohyby. Princip Walking čchi-kungu spočívá ve sladění pohybů rukou a nohou, což není nic jednoduchého, a proto navrhuji začít něčím jednoduchým a postupně přecházet k náročnějším variacím.

Můžete vyzkoušet tento postup:

Jdeme………nezastavovat, pořád jdeme……….nemyslíme, jdeme…….smiley


1. ruce visí volně podél těla, loutka (provádíme cca 2-3 minut)
2. přetáčení dlaní dovnitř a ven (provádíme cca 2-5 minut)
3. při otočení dlaní ven ruce za sebe prohnout zlehka záda a otevřít hrudník, (otvírací pohyb) při otočení ruce před sebe, při tom otočit hřbety dlaní k sobě a lehce zakulatit záda (zavírací pohyb) (provádíme cca 5minut)  
4. přidáme intenzivnější cirkulaci dechu (pokud máte potíže s plícemi a dýcháním), otvírací pohyb nádech nosem, zavírací pohyb výdech ústy. Cíl synchronizace pohybů rukou a nohou, aby nedocházelo k zastavování a ztrátě přirozeného rytmu. Dech neznásilňujeme, pouze jak nám to je příjemné.
5. plavání na suchu
Ruce dlaněmi k sobě do polohy jako bychom plavali prsa, před sebe výdech ústy, nádech nosem při oblouku dozadu k ledvinám. (Výdech, vypouští z nadbytku srdce, nádech, napouští ledviny, dělat podle potřeby anebo tak dlouho dokud vám to bude příjemné) Udržuje stále přirozenou chůzi, to znamená, že důraz na pohyb rukou musí být minimální, aby se udržely v koordinaci s pohybem rukou i nohy, a právě o to tady jde. (Ruce jsou v kontextu na tělo charakteru jin a nohy jang. Tím že musíme jít vyhovíme tomuto principu a ruce nebudou v nadbytku jang což se často při statickém cvičení stává).
6. Vycházíme z předchozí formy, ruce předpažit dlaněmi nahoru, s nádechem soustředný pohyb k pupíku, jako bychom k sobě něco přitahovali, můžeme při to lehce sevřít prsty v pěst. Při výdechu kruhovitý pohyb dopředu, hřbety rukou směřují k sobě. (stimulace jang meridiánů rukou) jako bychom chtěli někoho obejmout. Provádíme do úrovně hrudi.  (je to vlastně obrácená trajektorie plavání na suchu) (dělat podle potřeby anebo tak dlouho dokud vám to bude příjemné)
7. chůze a vyklepávání rukou, uvolnění

Obyčejná chůze je zpravidla nevědomá, a z nevědomí přicházejí i její účinky, jak se vše změní, když začne vycházet z vědomé aktivity? Vyzkoušejte a uvidíte. 

Chodit a cvičit je ideální po rovině. Během cvičení se vyladíte na rytmus svého pohybu a tím nemůžete spěchat, což je zásadní rozdíl od rekreační turistiky, v které často chodíme rychleji. Energie se vyvažuje a nepřehřívá což dělá dobře plicím a srdci.

Kdyby se přece jen objevil nějaký kopeček, změna plánu, zpomalte a rukama pohybujete rytmicky s chůzí dopředu a dozadu jako maratónský běžec. (tím se lépe otevřou meridiány plic) A protože plíce jsou spojené s tlustým střevem, nikdy nechoďte na procházku nacpaní. Když budete chtít z toho cvičení vyzískat ještě víc, vyřaďte na tři týdny z jídelníčku maso a živočišné výrobky.

Když se vám cvičení povede, budete mít pocit lehkosti, vzdušnosti a radosti. Důvod je ten, že jsme zařadili účinný program, ale zároveň se chovali jako když o nic nejde. Tím odbouráme nadbytečné napětí plynoucí z nutnosti a očekávání, a právě tím to začne fungovat. Aby o nic nešlo, musíte při tom jít. (Mnoho lidí i když cvičí roky taiji, tuto zkušenost nemá, protože jim, nebo jejich učitelům, pořád o něco jde)

Včera jsem měl možnost chvilku si zacvičit s jednou známou z kurzu a napadlo mě tuto metodu na ní vyzkoušet. Byl zvyklá všechno cvičit jen na místě, při tom se sice také koordinuje, ale je to něco úplně jiného. Chůze vás z rigidních forem naprosto změní. Aby vše zaklaplo, jak má je třeba dát prostor přirozenosti a nenucenosti, tedy naprostý opak toho, co se stane, když se o něco moc snažíme. Nadbytečným úsilím se naše pozornost i energie rozdělují a nikdy není možné působit vyváženě na celek. (základní princip taiji) Abychom tento stav zvrátili, je třeba dát všemu, tedy i tělesným částem, stejnou váhu a důležitost. Pokud bychom například akceptovali své ruce, ale neměli rádi svůj zadek, zcela jistě to půjde mnohem hůř, anebo to nepůjde vůbec. V tomto cvičení se snoubí princip naprosté přirozenosti-chůze s něčím, co nám úplně přirozené není – specifické pohyby rukama. Je třeba se ponejprv uvolnit, vždyť o nic nejde. (a to dělá ta chůze) Jen v uvolnění se můžeme začít vnímat jako celek, a vykročíme. Chůze nás nezajímá, známe ji a chodíme často, užíváme si chůzi a pak nenápadně do toho dáme náznak pohybu rukou, ne moc, aby se to neseklo, synchronizujeme své pohyby jako v tanci a najednou si to najde svůj rytmus. Jakmile se to jednou podaří, získáme pocit, že to dokážeme, a i kdyby nastal výpadek, víme, jak se k původnímu nalezenému stavu vracet.

Taiji a čchi-kung je především uvolnění a přirozenost, teprve potom forma, pokud toto pořadí otočíme, nikdy se k jeho kráse a energii nedostaneme a vše zůstane vážnou, suchopárnou mechanikou, kterou budeme rádi sdílet s někým, komu to šlape, ale nikdy ne sami.  Cvičit si sám a být spokojen je cílem, neboť jen tak poznáte a uchopíte svůj zdroj.

ps: pokud vyzkoušíte, napiště nám své zkušenosti, rádi je s vašim svolením zveřejníme smiley

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Aktuální články

WALKING ČCHI-KUNG, ANEB CO DĚLAT, KDYŽ VÁS TRÁPÍ PLÍCE A DECH

13. 04. 2021

Nedávno jsem si volal s jedním známým a on mi sdělil, že ho ten vir skolil a že se kurýruje na chaloupce u lesa. Tak se ptám: “Cvičíš“? Protože to je ...

ZMĚNOU OKOLNOSTÍ K VNITŘNÍ PROMĚNĚ

22. 03. 2021

Všechno v přírodě funguje na principu rovnováhy. Ani člověk není výjimkou, neboť má od přírody vyvážené tělo a vyváženou energii, která i při občasnýc...

všechny články