VÁNOČNÍ DÁREK

VÁNOČNÍ DÁREK
je tu období vánoc a tak mne napadlo, že bych mohl příznivcům našeho centra poslat malý dáreček. Inspiraci k němu jsem načerpal z knížky Prubířské kameny ověřující pravost umění Tchaj ťi čchuan a doufám, že se vám bude líbit. Samotné opisování mne však nebaví, a tak jsem si dovolil ke konkrétním tématům připsat své postřehy a komentáře.

Kořeny celého umění tkví v tom, že je třeba se vzdát sebe sama a následovat ostatní

Když cvičíte s partnerem, je vám jasné, že musíte vycházet z jeho pohybů a ne se pohybovat sám od sebe. Můj učitel Jang Čchen-fu často říkával, že pohybovat se nezávisle na partnerově pohybu je nemotorné, zatímco následovat pohyb protivníka je obratné. Pokud dokážete vycházet z pohybu někoho jiného, získáte zázračnou schopnost neutralizovat jeho energii. Pokud nenásledujete ostatní, nikdy nemůžete dosáhnout nezávislosti. Pouze budete-li následovat ostatní, nezávislosti dosáhnete. Tento princip je velmi skutečný a neuvěřitelně jemný.

Komentář: V každém cvičení se zrcadlí obyčejný život. Chceme být svobodní, ale snažíme se toho dosahovat diferencí případně tlakem proti tomu, s čím názorově nesouhlasíme, co nás ovládá a drží. Skutečná svoboda vychází ze schopnosti následovat ostatní a čekat na příležitost, která dřív či později přijde. Toho se dá dosahovat jenom tehdy, dokážeme-li být v daném okamžiku prázdní bez zbytečných spekulací a představ.  Všechno ostatní je boj, konflikt tedy nadbytečný výdej energie. Jen nevyhraněnou prázdnotu lze čímkoli naplnit a tím není možné proti vám napřít žádnou sílu. To je bezpochyby jeden z nejdůležitějších spirituálních rozměrů taiji.

Stále měj na paměti a vědomě si opakuj, že pokud se pohybuje některá část těla, musí se pohybovat tělo celé a pokud je některá část těla v klidu, musí být celé tělo v klidu.

Nikdy ani na okamžik nezapomínejte, že jakmile se začne pohybovat některá část těla, je v pohybu celé tělo. Nikdy nepohybujte žádnou částí těla nezávisle na zbytku. Je to jako s vlakem. Když se rozjede lokomotiva, rozjedou se i vagony. Pohyb energie v systému taiji musí být dokonale koordinován. V rámci této koordinace však nesmí ztrácet živost a přirozenost. Musí se pohybovat tak přirozeně jako vagóny za lokomotivou. Když je tělo v pohybu, mysl musí zůstat v klidu. Pokud je v klidu mysl, je v klidu i tělo.  A přestože je v klidu, obsahuje potenciál pohybu. Nejdůležitější je, aby se dolní a horní část těla pohybovaly při každém pohybu současně a dohromady.

Komentář: Na určité úrovni vnímání všechno vychází z jednoho a do jednoho se zase navrací. Jakákoli diference na úrovni těla, případně mysli je pouze důsledkem předpojatosti a zbytečného důrazu na částici, místo důrazu na celek. S tímto principem jsem udělal následující zkušenost: Když mám nějaký problém a on se ve své naléhavosti stále připomíná, učím se na něj dívat pohledem celku. Když do vás například někdo tlačí a vy máte zkušenost s taiji , neřešíte to v místě na které je působeno, ale naopak zapojujete k neutralizaci celé tělo. Spirituální rozměr tohoto principu říká, pohnu-li se, pochopím-li něco, změním-li něco v sobě, spolu se mnou se pohne i celek.      

Většina lidí se dopouští té chyby, že se snaží o to co je vzdálené a opomíjí to, co je blízko. Nejmenší chyba způsobí, že se z vytýčeného kurzu odchýlíte o tisíc mil. Je třeba, aby žáci vše správně rozlišovali. To je účel tohoto pojednání

Při cvičení s partnerem si většina lidí nevšímá toho, co je blízko a usiluje o to vzdálenější. Čekat v klidu na partnerův pohyb a udeřit teprve tehdy, když se objeví příležitost, to je všímání si blízkého. Pohybovat se nahoru a dolů a hledat tak na partnerovi místo, na kterém by bylo možno založit útok, to je snažení se o vzdálené. Přesnost pohybů v taiji se měří nejvíce na palce a nejméně na milimetry. Není tam žádné místo pro chybu. Chyba jednoho milimetru může mít stejné následky, jako když chybíme cíl o tisíc mil. Ti co cvičí naše umění, by tomu měli věnovat patřičnou pozornost.    

Komentář: Spousta lidí začne s taiji, ale nevnímají drobné změny k lepšímu, které se odehrávají po každém cvičení, zato vidí všehny problémy co jim nejde a co mají před sebou. Zbytečné intelektualizování postrádá smysluplný důvod a je to usilování o vzdálené. Pokud se cvičící ponoří do konkrétního tématu tak intenzivně, že zapomene na sebe, jeho podstata se začne sama odhalovat. A podstata našeho bytí je identická s podstatou taiji. To je uchopení blízkého a zároveň další ze spirituálních rozměrů taiji.

A nakonec to nejdůležitější

Nejprve je potřeba naučit se provádět vědomý pohyb, když ovládneme vědomý pohyb, můžeme uvolnit energii, když dokážeme uvolnit energii, jsme schopni dosáhnout naprosté a živé radosti a odsud je jen krůček k dosažení duchovního vhledu    

Komentář: Život je paradox a věci se často dějí samy od sebe bez logického, tedy chronologického uspořádání. I když klasikové odkazují na jistou vývojovou posloupnost, naše přirozená existence se jí vzpírá. Spiritualita tu prostě je, ale podle mého ji nelze nikomu naordinovat natož ji pak nacvičit. Je stále přítomná a dostupná ve všech zmíněných aspektech najednou a proto jednou přichází  jako první vhled, jindy radost, nebo uvolnění energie, ale všem společné je vědomí, které je nám dáno od narození do lidské formy. Je to ten největší dar a pokud si jej budeme uvědomovat, nemůžeme nikdy sejít z cesty. A mimochodem vědomý pohyb sám od sebe uvolňuje energii, uvolněná energie je sama o sobě zdrojem radosti a duchovní vhled to je naprostá samozřejmost od mysli osvobozeného vědomí čímž se kruh vzájejmných příčinností uzavírá.     

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Registrovaní uživatelé

Přihlaste se pro přístup k exkluzivním informacím, video prezentacím, receptům a dalším zajímavostem

Přihlásit se

Aktuální články

O MECHANICKÉM ŽIVOTĚ A AUTENTICKÉM TAIJI

09. 06. 2019

Od těch dob, co v České republice začal být populární Taiji-guan, jej zkoušelo mnoho lidí, ale jen málokdo u toho vydržel. Když budeme hledat příčinu,...

JAK MODERNÍ TECHNOLOGIE OVLIVŇUJÍ NAŠE VĚDOMÍ A MYSL

04. 05. 2019

Vážení čtenáři, inspiroval mne pořad České televize Hyde park, v němž jsem vyslechl názory Susan Greenfieldové, profesorky fyziologie na Oxfordské ...

všechny články