TŘI OKRUHY TRANSFORMACE - ČÁST I. TĚLO

TŘI OKRUHY TRANSFORMACE  - ČÁST I. TĚLO
V minulém článku jsme se zabývali hlubším smyslem taiji a okrajově zde byly zmíněno tělo, energie a mysl jako tři transformační okruhy. Tento článek je volným pokračováním a věnuje se transformaci těla

Transformace je trvalou změnou z jednoho stavu do stavu následujícího, zpravidla pokročilého a ten se dál chová jako stabilní hodnota bez vynakládání dalšího úsilí k jeho udržení. Příkladem transformace může být třeba proměna housenky v motýla.  

Prvním transformačním okruhem je tělo.

Naše tělo podléhá celé řadě vlivů, kterými jsou strava, pohyb, prostředí, ale též fyzická a emociální zátěž. Obecně vzato každé tělo má tendenci stárnout a tuhnout. Na to odkazoval již starý mistr
Lao ´C, když zmiňoval, že poddajné a měkké náleží životu a nepoddajné a tvrdé přísluší smrti. Poddajnost je pružnost a každá pružnost ukrývá onu tajemnou sílu, která se projeví, jakmile na ni vynaložený tlak pomine.

Máme v sobě spoustu napětí, které omezuje náš pohyb a připravuje nás tak o životodárnou energii.

Důvodem jsou konfrontační programy. Bojujeme, usilujeme, tlačíme, stresujeme se, negujeme celé řady situací a to všechno v našich jemnějších tělech zanechává obtisk, který se postupně projevuje i na fyzické úrovni. Uvolnit se z takového napětí vyžaduje především schopnost vnímání a jistou dávku sebereflexe, díky které prosadíme v sobě nový, méně devastující program k prožívaným situacím. Tento program se jmenuje neutralita a svou podstatou je to samé co meditace.

Takže méně mysli a více vědomí.

Je-li v nás příliš napětí, připravujeme se o energii a paradoxně bude-li v nás příliš uvolnění, povede to k podobným důsledkům. Příkladem je workoholik a bezdomovec, dvě naprosto protikladné existence, jedna zná pouze napětí a takový život ovládá stres, druhá překročila zdravou míru uvolnění a ovládá ji prázdnota.  

Aby se naše tělo transformovalo do stavu uvolněného dítěte, je třeba se vyvarovat tzv. dvojité chyby charakteristické jangem v jangu a jinem v jinu.

V praxi jde o to, že každá fyzická námaha může být vědomě doprovázena mentálním klidem a každé mentální úsilí fyzickou relaxací.

Je to vlastně vědomé rozšiřování pozornosti do obou prostředí a ta se sama od sebe mezi sebou vyvažují. Je však třeba to pravidelně trénovat a právě tohle je jeden z nástrojů zmíněné transformace.  

Takže je dobré naučit se propojovat mentální a fyzické prostředí a pokud by se to nedařilo, je na místě vyzkoušet nějaká cvičení, která vás k tomu nenásilnou formou přivedou.    

Ideálním způsobem jak neutralizovat napětí, které se projevuje jako tělesná, případně mentální ztuhlost je jóga, qigong a navíjecí pohyby z taiji. Jóga zlepšuje flexibilitu kloubů a páteře přičemž navíjecí pohyby nabíjejí organizmus vitální silou. Jóga připravuje strukturu, qigong do něj vnáší živý obsah.

Pokud tedy máme vyřešen princip napětí a uvolnění a dokážeme si v jednom okamžiku uvědomovat obojí najednou, je tu ještě jeden úkol a tím je odlehčení tělu, které nese stopy dřívějšího toxického života. Aby se na něm mohla v plné míře projevit transformace, je zapotřebí ho efektivně pročistit. Tím začne vyzařovat na zdravějších vibracích a bude mnohem víc propojeno s vnímáním, díky kterému ze svého jídelníčku spontánně vyloučíme nadbytek masa, tuků, cukrů, alkoholu, kávy a ostatních škodlivin. Začnete prožívat mnohem víc radost ze sebe a nebudete ji tolik potřebovat z jídla. Tělo si samo řekne, co potřebuje a navíc bude se mnohem intenzivněji bránit. 

V potravinách, které jíme, je vhodné rozlišovat mezi nutriční a vitální hodnotou. Velkou nutriční hodnotu představují zejména těžká kalorická jídla, vitální hodnotu pak jídla lehká v kombinaci s čerstvým ovocem a zeleninou. Určitě by někdo mohl namítnout, že talíř guláše a pivo mu tráví lépe, než čočkový salát s okurkou, ale celá problematika je k pochopení mnohem složitější, a tak se spokojme s tím, že jednou je čas na guláš a jindy na salát, přičemž oba typy jídel je dobré v rámci ročního období správně sladit a vhodně kombinovat.   

Ideální stav nejsou jenom guláše anebo jenom zelenina, protože budete-li pouze na zeleném, váš organizmus nebude mít teplo a sílu, zato bude úžasně pročištěn. Na druhé straně, budete-li se cpát jenom masem a knedlíky, síly a tepla bude nadbytek, ale váš organizmus se začne potýkat s nadměrnou toxicitou, která nejdříve oslabí vaši čchi a později poškodí vaše vnitřní orgány.

Gastronomie je věda a přirozený výběr nezdeformovaný předpojatou myslí je ideální kuchař. Buďme tedy přirození.

Pokud si s detoxikací těla nevíte rady, přijměte pozvání na letní pobyty s taiji a qigongem, kde se tomuto tématu taktéž věnujeme. 

Jakmile se všechny zmíněné vztahy upraví, tělo se dostane do režimu transformace, bude sice stárnout, ale nebude nepoddajné a tuhé. To se odrazí na celkovém zlepšení nálady, výkonnosti i imunitě. Nezapomínejte však, že to jen část práce hotová, neboť transformace energie a mysli je teprve před námi.  

Je tu ještě jedna věc, kterou je třeba zmínit a tou je nadměrné přetěžování těla a mysli. Nikdy se nezastavit, přecházet z jedné činnosti do druhé, neustále krmit svou mysl nějakými podněty to je trend dnešní doby. Jenže tím likvidujeme to základní, z kterého jsme všichni vyšli a co nás jako jediné dokáže obnovit a ozdravit - meditativní vědomí. Bez něj se naše nervová soustava nachází v kontinuálním napětí a organizmus v permanentním energetickém debetu, díky čemuž jsme pod povrchem svého bytí neustále podráždění, neurotičtí, agresivní, uzavření a neschopní něco nového v klidu a pohodě začít. Číňané říkají, dělejte všechno na 70% a zbylých 30% je vašich pro obnovu a odpočinek. Pokud tohle člověk v sobě navzdory vnějším okolnostem neprosadí, může na nějakou transformaci zapomenout, protože extrémní výdej vyžaduje vždy extrémní příjem a díky tomu bude tělo, mnohem dřív než dospěje do hrobu, vydatně zhuntované.     

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Registrovaní uživatelé

Přihlaste se pro přístup k exkluzivním informacím, video prezentacím, receptům a dalším zajímavostem

Přihlásit se

Aktuální články

POBYT S TAIJI 11-14.7. 2019

15. 07. 2019

Je pondělní ráno 15.července, tedy přesně čtvrtina prázdnin za námi a pryč je i letní pobyt s taiji, který probíhal minulý týden od čtvrtka do neděle....

O MECHANICKÉM ŽIVOTĚ A AUTENTICKÉM TAIJI

09. 06. 2019

Od těch dob, co v České republice začal být populární Taiji-guan, jej zkoušelo mnoho lidí, ale jen málokdo u toho vydržel. Když budeme hledat příčinu,...

všechny články