Ohňová, vodní a větrná cesta část IV

Ohňová, vodní a větrná cesta část IV
Vážení čtenáři v dnešní IV části o vyvažování ohně a vody se seznámíte s dalšími, klíčovými informacemi, které jsou vždy vítaným průvodcem ke každé započaté praxi.

Ohňová, vodní a větrná cesta (část IV.)  

V Qigongové praxi bývá často zacíleno na vypuštění hlavy a srdce z nadbytku, posílení ledvin a otevření dolního tantienu. Tato praxe má celou řadu terapeutických výhod neboť zklidňuje mysl, snižuje krevní tlak, odlehčuje srdci a přidává ledvinám. To všechno je samozřejmě velmi dobré a prospěšné, ale rovnováhu našeho energetického systému jako celku to vyřešit nedokáže.

I když je rovnováha naší odvěkou přirozeností, životní styl, který vedeme, ji brání se plně a účinně rozvinout. Chtěli bychom odbourat spěch a stres, ale buď nemůžeme, anebo nechceme. A i když tušíme, že něco je asi špatně, jedeme na plný plyn, dokud se pomyslné ucho od džbánu neutrhne. Naštěstí jsou mezi námi lidé, kteří si plně uvědomují škodlivost takového jednání a vhodnými aktivitami a úpravou životního stylu se snaží kritickým situacím předcházet. Za posledních pár desítek let jsme jako lidstvo tak na hraně, že pokud té rovnováze každý sám za sebe nějak nepomůžeme, může být nenávratně pozdě. Asi se budete divit, ale někdy stačí opravdu málo, jen vytvořit podmínky, aby se něco stalo a jakékoli další úsilí a snahy jsou jen přidanou hodnotou, která, paradoxně, může všechno dobré zničit.   

Jak už jsme si řekli v předešlých kapitolách, všechno se odehrává mezi nebem a zemí a hybnou silou je oheň a voda. V našich tělech se kromě dvanácti řádných meridiánů nachází též dráhy mimořádné, mezi které patří řídící a koncepční céva, neboli přední a zadní střední dráha.

Oheň je spojen s fyzickou aktivitou a aktivuje zadní střední dráhu, vodě náleží relaxace a je spojena s dráhou přední. A dále, všechny extrovertní aktivity stimulují jang, kdežto introvertní podporují jin. I když zde hovoříme o konkrétních drahách, je důležité zmínit, že všechno je se vším spojeno, takže se to chová jako jedna jediná smyčka, v které koluje energie, která by měla mít charakter „vlažné vody“.

Pokud je horká, nebo příliš studená, vždy bude svému okolí škodit.

Zateplení organizmu se dá podpořit:   

Pohybem, masážemi, stimulačními technikami, teplou koupelí, pobytem na sluníčku, jangovými potravinami, důrazem na výdech a nácvikem ohňové cesty. Pozor nadměrný jang vysušuje zevnitř a výdejem se opotřebovává. Tento energetický debet zejména v zimě oslabuje ledviny a plíce, snižuje imunitu a zvyšuje riziko onemocnění.    

Ochlazení organizmu se dá podpořit:

Klidem, meditací, chladnější sprchou, důrazem na nádech a nácvikem vodní cesty, potravinami, které jsou termicky chladné. Pozor příliš dlouhá nečinnost těla, nebo ducha postrádá rovnováhu, akceschopnost a vede k celé řadě psychosomatických potíží. Vyhýbat se přiměřenému jangu, zejména ve starším věku, znamená postupnou ztrátu imunity, trénovanosti a tvůrčího odhodlání. Navíc jangové aktivity čistí hlavu a kromě zrychlení metabolizmu umožňují z těla lépe separovat emociální odpad.

Obecně lze říci, že není aktivita, která by byla absolutně jangová - ohnivá, nebo absolutně jinová - vodní, neboť vše se mezi sebou neustále mísí a vyvažuje. Nicméně existuje životní styl s konkrétní příchylností a to už představuje určité riziko a varování.   

Ohňová cesta v Qigongu se realizuje tak, že se nejdříve vytvoří hojná čchi ve spodním tantienu. Centrum se naplní a začne stejně jako voda v přehradě přetékat a zaplňovat řeky, kterými jsou v našem případě 12 řádných a 8 vedlejších meridiánů. Energie začne vládnoucí cévou stoupat vzhůru a koncepční cévou klesat dolů. To stimuluje i povzbuzení čchi v dvanácti řádných drahách a prospěch z toho mají především naše vnitřní orgány.  Tato energetická stimulace samozřejmě posiluje tělo, ale to může i nadále zůstávat hodně jangové, takže je třeba jej dalším cvičením a konkrétními přístupy ochlazovat. K tomu slouží tzv. větrná a vodní cesta.

Při větrné cestě je vodní čchi pocházející z naší podstaty uchovávající se v ledvinách vedena ze spodního tantienu vzhůru ke střednímu tantienu (oblast středu hrudi) aby zde zchladila ohňovou čchi pocházející z přetvořené esence potravy a vdechovaného vzduchu. Proto se velmi často setkáme v qigongu s pohybem dlaní od pasu nahoru a zase dolů.

Vodní cesta je nejtěžší a zároveň nejúčinnější metodou vyvažování kchanu a li. Při tréningu vodní cesty je tok čchi ze spodního tantienu rozdělen v bodě chuaj-jin (hráz), přičemž jedna větev zaplňuje ohňovou cestu a cirkuluje skrze koncepční a vládnoucí cévu a druhý tok je veden vzhůru skrze dřeň páteře, aby vyživoval mozek. Vedení čchi páteří je využíváno k ochlazení oběhu ve vládnoucí a koncepční cévě. Stručně řečeno dýchání páteřním kanálem nahoru a dolů je zdraví prospěšné a s touto technikou se můžeme seznámit například v systému jógy.

Když se cvičí techniky vyvažování ohně a vody jedním z klíčů k úspěchu je i technika stimulace bodu chuai-jin a konečníku. Přirozeně metody stimulace bodu chuei-jin a konečníku jsou při každé z cest odlišné, ale o tom si povíme zase příště. A úplně závěrem: Všímejte si a buďte vnímaví ke svému tělu a jeho energiím, poté zjistíte, že všechno, o čem se zde píše v nás existuje a podle okolností neustále probíhá, takže jediné co u toho není je vědomí a vědomí je to, oč tu jde ze všeho nejvíc. 

(Použitá literatura: dr.Yang jwing-ming Tajemství mládí I.II.III.)

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec