MEDITACE V MOBILNÍ APLIKACI

MEDITACE V MOBILNÍ APLIKACI
Dnes máme chytré telefony a v nich plno aplikací, ale nezapomínejme, že i my jsem mobilní tedy pohyblivou aplikací daných předloh a zároveň netušených možností. Aplikace meditací je jedna z nich.

Dnešní doba je dobou mysli. Přibývá duševních činností, ale i nemocí a v manuální sféře, která jak známo svou povahou léčí, se realizuje jen nepatrný zlomek populace. Není ani divu, řemeslníci jsou v jednom kole a ne každý je ochoten tak velkou tělesnou zátěž zvládat a vydržet.  A tak místo rukou raději namáháme hlavu.  Jenže i hlava potřebuje čas od času odpočívat a proto bezcílně surfujeme po internetu, hrajeme hry, sdílíme své soukromí a názory s lidmi, které neznáme a s největší pravděpodobností nikdy ani nepotkáme. Vstupem do tohoto světa máme pocit, že začínáme víc žít, protože někdo o nás ví, sleduje nás a tím pádem jsme pro něho důležití. Můžeme se mu vykreslit takoví, jací bychom chtěli být, a to v reálném vztahu nejde. Abychom neztráceli drahocenný čas, kdy můžeme být ve spojení, máme tyto technologie už i v hodinkách a telefonech. Za pár let bude obyčejný člověk rarita mezi davem sklopených hlav ťukajících do displejů dotykových telefonů. Nejvíc mne na tom fascinuje a upoutává,  jak tento trend bez jakékoli podpory funguje a nabírá na intenzitě. Kdysi někdo řekl, že všechno co tady děláme je o výměně informací a energií.  

Valná většina z nás je dnes fixována svou pozorností v mentálním prostředí a odtud čerpá tzv. zprostředkovanou energii. A protože s jídlem roste chuť stále víc a častěji se propojujeme, posloucháme, komunikujeme, ale zároveň zapomínáme na sebe. Jsme neustále On-line a kdo není propojen, jakoby nežil. Svou pozorností posilujeme existenci a životaschopnost předmětu svého pozorování čímž tak trochu zapomínáme na sebe a to je i důvod proč některé hvězdy svítí a jiné hasnou.  

Ta energie je vůbec zvláštním fenomén, vždy byla, pořád je, nelze ji zničit a neustále se transformuje.  A přestože v ezotericky a duchovně laděných kruzích se vyučuje, že energie máme k dispozici nekonečno, nezřídka se dostavuje dojem, že právě pro sebe jí máme žalostně málo. Musíme toho tolik vykonat, stihnout, zařídit, a to všechno bere síly ve velkém. Není proto divu, že čas od času nastane v systému kolaps, pauza a po ní nový začátek. V takové chvíli saháme po všelijakých záchranných prostředcích a jedním z nich je i meditace.

Kdo někdy zkoušel meditovat, zcela jistě neopomenul přizvat k meditaci mysl. Aby také ne, ona to vymyslela a teď by měla stát stranou? A tak aby se to hezky rozběhlo, vkládáme do tématu myšlenkové formy, které se snažíme důsledně naplnit. Soustřeďujeme se na dech, nebo na klid, případně zastavujeme tok myšlenek, někdo se dokonce snaží donutit meditaci, aby dodala jakousi harmonii. A čím víc se snažíme, tím víc nám to protéká mezi prsty. Stále se snažíme a pořád to není ono, nakonec toho necháme, protože to nikam nevede. 

Jeden z klíčových problémů v meditační praxi nastává tehdy, když si člověk řekne, že začne. Už samotný akt startovní čáry přináší jistou dávku napětí, které celý proces definitivně zablokuje. Možná by bylo řešením nemeditovat, jen se posadit a pozorovat. Zkrátka jednou jedinkrát za život nevnucovat sám sobě nějakou vnější, nebo vnitřní formu. A pak se to možná stane. Jenže jak už to bývá, spousta dalších věcí je důležitější a v takovém případě se s největší pravděpodobností nic nestane. Spojovat meditaci s pobavením, experimentem, či snad skupinovou seancí je podle mého mínění omyl. Je to o intenzivním průniku vědomí do samotné podstaty bytí. Když se to stane, nelze říci, že jste něco vykonali, spíš bylo s vámi vykonáno a tento zážitek vám začne pozvolna měnit pohled na stávající empirický svět. Vy nic neděláte, jen vytváříte podmínky aby se to stalo a pak v jednom okamžiku vás prostoupí ticho, mysl a dech se téměř zastaví a tělo nepohnutě relaxuje. Je to neuvěřitelně živé. A teprve s touto zkušeností člověk přestává být fixován na zprostředkovanou energii, neboť odhaluje, že jí zdaleka tolik nepotřebuje. 

Všichni na této planetě jsme součástí evolučních proměn a každá z nich má své nosné téma včetně období rozmachu, stagnace a úpadku. Naše doba je dobou mysli. A to, že je mysl přetížená, zákonitě povede i k její záhubě. Potom nastane další fáze transformace a tou bude vědomí nad myslí. Toto téma bude syceno globální energií a zájmem a díky tomu bude možná dostupná teleportace a telepatie, včetně celé řady dalších schopností překračujících zákony fyziky a tzv. hmoty. Dovolím si říci, že všichni jsme mobilními aplikacemi vesmírného projektu, který se raketovým způsobem posouvá vpřed. Kdo ví, co nám příští roky a desetiletí přinesou.

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Registrovaní uživatelé

Přihlaste se pro přístup k exkluzivním informacím, video prezentacím, receptům a dalším zajímavostem

Přihlásit se

Aktuální články

JAK MODERNÍ TECHNOLOGIE OVLIVŇUJÍ NAŠE VĚDOMÍ A MYSL

04. 05. 2019

Vážení čtenáři, inspiroval mne pořad České televize Hyde park, v němž jsem vyslechl názory Susan Greenfieldové, profesorky fyziologie na Oxfordské ...

O ŽIVOTĚ, ČÍNSKÝCH UMĚNÍCH A ZÁLUDNOSTECH PODVĚDOMÍ

31. 03. 2019

O čínských uměních qigong a taijiguan bylo už napsána spousta knih; na dostupných video kanálech jsou stovky ukázek, ale osobní zkušenost je něco úpln...

všechny články