KREV – SÜE

< Zpět na články

Krev je velice důležitá tekutina, z pohledu čínské medicíny může strádat prázdnotou, horkostí, anebo stagnací, stejně jako je tomu u energie čchi. Pojďme si v tomto článku říci o krvi více.

NEDOSTATEK - PRÁZDNOTA KRVE (SÜE-SÜ) – hlavní příčinou jsou ztráta krve, oslabení sleziny a žaludku (zhoršení trávení a tím i nedostatečná tvorba nové krve), chronické nebo neléčené choroby. Objevují se buď celkové nebo lokální symptomy – výrazně bledá tvář, rty, jazyk a nehty, závratě, zatmívání před očima, sucho v očích, bušení srdce, dřevěnění v rukou a nohou, zkrácení dechu. Menstruace je nedostatečná, pleť suchá. Po duševní stránce chybí inspirace do života.

HORKOST KRVE (SÜE-ŽE) – horkost vniká do krve po útoku horké nebo chladné škodlivosti, při horečnatých onemocněních nebo jako následek častých a prudkých emočních hnutí. Horkem se zesiluje síla čchi a ta zrychluje tok krve. Dochází také k úbytku jinové esence a tím k zahušťování krve nebo k vylévání krve mimo kapiláry. Horkost krve bývá doprovázena symptomy jako horečka, žízeň, srdeční neuróza (nespavost, těžké sny), ale i krvácení z nosu, zvracení krve, krev v moči, nadměrná a předčasná menstruace. Mohou se dostavit bolesti hlavy, šumění v uších, před očima se objevují světelné záblesky. Jazyk je rudý, hlavně jeho špička (srdce). Odpovídá tomu i vysoký krevní tlak a neschopnost odpočívat, zvýšený cholesterol a kornatění tepen.

Terapie - je potřeba doplnit jin, hlavně formou stravy.

STAGNACE KRVE (SÜE-JÜ) A KREVNÍ STÁZE –  ke krevní stázi dochází v důsledku zpomalení toku krve nebo vytvořením překážky v krevním řečišti. Příčinou může být prázdnota čchi, zahuštění krve v cévách v důsledku horkosti, srážení krve po vnějších poraněních.  Tím vznikají krevní sraženiny, které brání volnému toku krve a vyvolávají stav stagnace krve. Blokující sraženiny způsobují lokální bolesti, které nezmírňuje ani chlad, ani teplo; v těžších případech vznikají zduřeniny, popelavá barva obličeje, modravé zbarvení rtů a jazyka (černé tečky nebo skvrny, žíly pod ním naběhlé). U stagnace krve jsou zúženy krevní cesty a krev si hledá „objížďku“ – tak vznikají například křečové žíly nebo hemoroidy. Některé cévy nevydrží silné prokrvení a dochází k rozlití krve mimo a ke krevním výronům a modřinám. Tím může vzniknout i nedostatek krve, protože tato krev se již nedostane zpátky do krevního oběhu. V případě krevní stáze je trasa pro krev ucpaná úplně a dojde k zhroucení cirkulace v daném místě – to se projeví například jako infarkt, angina pectoris, trombóza, vyvolat ji může i potrat a emocionální traumata.

Krev potřebuje ke své regeneraci uvolněné prostředí, klidný stav mysli a dostatek času. Tedy přesně pravý opak toho, co dnes tak často děláme. A jako je ve fyzickém těle krev, tak v energetickém těle je to čchi. Jsou to spojité nádoby, a proto harmonizace čchi díky čchikungu velmi prospívá krevnímu řečišti a oběhu této důležité tekutiny. Ne nadarmo staří mistři říkali taijiguan a čchikung jsou blahodárné, neboť nevyčerpávají esenci a nepoškozují krev.

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec