K jaru náleží játra se žlučníkem

Každé roční období ovlivňuje konkrétní dvojici párových orgánů. Na jaře to jsou játra a žlučník. V této době se mohou nejvíce projevit skryté potíže s těmito orgány, a proto je dobré si něco říci o jejich symptomatice a prevenci

I když to tak venku nevypadá, začalo astronomické jaro a podle čínské medicíny jarní období dokonce panuje už od 13.2. Orgány, které v tomto čase zasluhují naši zvýšenou pozornost, jsou játra a žlučník. Játra bývají čínskou medicínou přirovnávána ke generálovi, který má na starosti plánování a organizování, „kontrolují“ oči, tonus svalů, šlachy, nehty. Energetická nerovnováha se projevuje například zánětem rohovky a spojivek, sennou rýmou, lámavostí nehtů nebo svalovým přetažením. Žlučník má vliv na správné rozhodování a prosazování cílů a jeho nedostatečná funkce vede k oslabení této schopnosti. Ve fyzickém projevu to vede například k migrénám, bočním bolestem hlavy, problémy s kyčelními klouby nebo ischiasu. A protože na jaře všemu vládne velká dynamika a čchi se pohybuje směrem nahoru a ven, může v této době docházet ke zvýšené netrpělivosti, podrážděnosti a emocionálnímu napětí. Je to způsobeno právě tím, že a játra i žlučník jsou orgány, které mají sklon spíše ke stagnaci, horku a nedostatku krve i šťáv.

Jarní období je tedy nejvhodnější k detoxikaci jater a pročištění žlučníku, což se projeví pozitivně na celém organismu.
 

Detoxikace jater:
 

  • Ráno nalačno bereme hned po sobě - 1½ polévkové lžíce panenského olivového oleje, 1 polévkovou lžíci citrónové šťávy, ½ polévkové lžíce medu. Tuto kůru držíme dlouhodobě, alespoň 3 měsíce.
  • Mleté semínko ostropestřce mariánského (k dostání u nás v Centru) – chrání jaterní tkáň a stimuluje tvorbu nových zdravých jaterních buněk. Je výborné při zvýšených jaterních testech, problémech s očima (například svědění očního koutku, suchosti očí, nebo naopak zvýšeného slzení). Můžeme užívat dlouhodobě.
  • Játra také posilují a regenerují kroupy. Je to starý osvědčený recept našich babiček, ale nevýhodou je nutná velká konzumace - denně asi 1 kg. Kdo by chtěl zkusit, tak uvádím – 30 dní denně podávat vařené kroupy (večer namočit, druhý den 1 hodinu vařit).
  • Obecný bylinný jaterní čaj ve složení: 50g řepík nať, 20g pampeliška list+kořen, 20g čekanka nať, 10g tymián. 1polévková lžíce na ¼ vroucí vody, 10-15 minut louhovat, pít 2-3xdenně mezi jídly. Protože ale na játra navazují a ovlivňují se i další orgány (žlučník, žaludek), je lepší čaj namíchat každému na „míru“ dle jeho potřeb.

 

Detoxikace žlučníku:

 

  • Výborná je vlaštovičníková tinktura, která tlumí křeče v žlučových cestách
  • Žlučníkový čaj (ve složení řepík, jitrocel, máta, dobromysl, čekanka, měsíček, truskavec, šípek, divizna) nejen startuje činnost žlučníku, ale napomáhá i rozpadu žlučníkových kamenů. Je k dostání u nás v Centru.

 

 

Při očistě jater i žlučníku nemůžeme pominout ani úpravu životosprávy. Pro toto období je vhodné vynechat smažená a fritovaná jídla, omezit spotřebu živočišných tuků a masa, vyloučit dočasně mléčné výrobky, kávu, alkohol. Všechny tyto potraviny zatěžují játra a nepřiměřená strava spolu se stresem urychlují buněčné stárnutí. Do jídla je potřeba zařadit různé klíčky a výhonky, které nám poskytují nejen čerstvou životní sílu, ale také vyplavují nadbytečné soli, usazené v těle během zimy. Vhodné jsou všechny zelené druhy zeleniny, nejlépe dušené nebo blanšírované. Tato zelenina obsahuje dostatečné množství chlorofylu, regeneruje játra a pročišťuje tělo. Energie z čerstvé nebo krátce dušené zeleniny stimuluje proud čchi a je přímo zázračným prostředkem proti jarní únavě. Lze doporučit řeřichu, rozmarýn, kopr, bobkový list, mátu, meduňku a toto koření jako čerstvé přidávat do pokrmů. Také veškeré druhy kořenové zeleniny, luštěniny (k nim po uvaření přidáme lžičku kvalitního octa, který dodá enzymy a zlepší trávení), řapíkatý celer, rýži, pšenici. Můžeme si dopřát potravin s kyselou a hořkou chutí (např.olej z grepových semínek, římský salát, čekankové puky, špenát, růžičková kapusta).

 

Během detoxikace (i po ní) je třeba dbát na harmonický a vyrovnaný pohyb jako je například zdravotní čínské cvičení čchikung a tuto péči lze ještě doplnit celkovým energetickým vyladěním organismu, popřípadě ošetřením akupunkturních bodů, což obojí splňuje japonská terapeutická masáž shiatsu.

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Aktuální články

ČCHI-KUNG PODLE VIDEA

15. 04. 2020

Osm čan čuangových forem pěstění nitra a vnějšku

TAICHI JANG PODLE VIDEA

15. 04. 2020

Pro ty z vás, kdo si chcete opakovat formu, ale potřebujte korekce jsou tady I, II a III část 108 v podání mistra Yang Zhenduo

všechny články