K jaru náleží játra se žlučníkem

Každé roční období ovlivňuje konkrétní dvojici párových orgánů. Na jaře to jsou játra a žlučník. V této době se mohou nejvíce projevit skryté potíže s těmito orgány, a proto je dobré si něco říci o jejich symptomatice a prevenci

I když to tak venku nevypadá, začalo astronomické jaro a podle čínské medicíny jarní období dokonce panuje už od 13.2. Orgány, které v tomto čase zasluhují naši zvýšenou pozornost, jsou játra a žlučník. Játra bývají čínskou medicínou přirovnávána ke generálovi, který má na starosti plánování a organizování, „kontrolují“ oči, tonus svalů, šlachy, nehty. Energetická nerovnováha se projevuje například zánětem rohovky a spojivek, sennou rýmou, lámavostí nehtů nebo svalovým přetažením. Žlučník má vliv na správné rozhodování a prosazování cílů a jeho nedostatečná funkce vede k oslabení této schopnosti. Ve fyzickém projevu to vede například k migrénám, bočním bolestem hlavy, problémy s kyčelními klouby nebo ischiasu. A protože na jaře všemu vládne velká dynamika a čchi se pohybuje směrem nahoru a ven, může v této době docházet ke zvýšené netrpělivosti, podrážděnosti a emocionálnímu napětí. Je to způsobeno právě tím, že a játra i žlučník jsou orgány, které mají sklon spíše ke stagnaci, horku a nedostatku krve i šťáv.

Jarní období je tedy nejvhodnější k detoxikaci jater a pročištění žlučníku, což se projeví pozitivně na celém organismu.
 

Detoxikace jater:
 

  • Ráno nalačno bereme hned po sobě - 1½ polévkové lžíce panenského olivového oleje, 1 polévkovou lžíci citrónové šťávy, ½ polévkové lžíce medu. Tuto kůru držíme dlouhodobě, alespoň 3 měsíce.
  • Mleté semínko ostropestřce mariánského (k dostání u nás v Centru) – chrání jaterní tkáň a stimuluje tvorbu nových zdravých jaterních buněk. Je výborné při zvýšených jaterních testech, problémech s očima (například svědění očního koutku, suchosti očí, nebo naopak zvýšeného slzení). Můžeme užívat dlouhodobě.
  • Játra také posilují a regenerují kroupy. Je to starý osvědčený recept našich babiček, ale nevýhodou je nutná velká konzumace - denně asi 1 kg. Kdo by chtěl zkusit, tak uvádím – 30 dní denně podávat vařené kroupy (večer namočit, druhý den 1 hodinu vařit).
  • Obecný bylinný jaterní čaj ve složení: 50g řepík nať, 20g pampeliška list+kořen, 20g čekanka nať, 10g tymián. 1polévková lžíce na ¼ vroucí vody, 10-15 minut louhovat, pít 2-3xdenně mezi jídly. Protože ale na játra navazují a ovlivňují se i další orgány (žlučník, žaludek), je lepší čaj namíchat každému na „míru“ dle jeho potřeb.

 

Detoxikace žlučníku:

 

  • Výborná je vlaštovičníková tinktura, která tlumí křeče v žlučových cestách
  • Žlučníkový čaj (ve složení řepík, jitrocel, máta, dobromysl, čekanka, měsíček, truskavec, šípek, divizna) nejen startuje činnost žlučníku, ale napomáhá i rozpadu žlučníkových kamenů. Je k dostání u nás v Centru.

 

 

Při očistě jater i žlučníku nemůžeme pominout ani úpravu životosprávy. Pro toto období je vhodné vynechat smažená a fritovaná jídla, omezit spotřebu živočišných tuků a masa, vyloučit dočasně mléčné výrobky, kávu, alkohol. Všechny tyto potraviny zatěžují játra a nepřiměřená strava spolu se stresem urychlují buněčné stárnutí. Do jídla je potřeba zařadit různé klíčky a výhonky, které nám poskytují nejen čerstvou životní sílu, ale také vyplavují nadbytečné soli, usazené v těle během zimy. Vhodné jsou všechny zelené druhy zeleniny, nejlépe dušené nebo blanšírované. Tato zelenina obsahuje dostatečné množství chlorofylu, regeneruje játra a pročišťuje tělo. Energie z čerstvé nebo krátce dušené zeleniny stimuluje proud čchi a je přímo zázračným prostředkem proti jarní únavě. Lze doporučit řeřichu, rozmarýn, kopr, bobkový list, mátu, meduňku a toto koření jako čerstvé přidávat do pokrmů. Také veškeré druhy kořenové zeleniny, luštěniny (k nim po uvaření přidáme lžičku kvalitního octa, který dodá enzymy a zlepší trávení), řapíkatý celer, rýži, pšenici. Můžeme si dopřát potravin s kyselou a hořkou chutí (např.olej z grepových semínek, římský salát, čekankové puky, špenát, růžičková kapusta).

 

Během detoxikace (i po ní) je třeba dbát na harmonický a vyrovnaný pohyb jako je například zdravotní čínské cvičení čchikung a tuto péči lze ještě doplnit celkovým energetickým vyladěním organismu, popřípadě ošetřením akupunkturních bodů, což obojí splňuje japonská terapeutická masáž shiatsu.

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Registrovaní uživatelé

Přihlaste se pro přístup k exkluzivním informacím, video prezentacím, receptům a dalším zajímavostem

Přihlásit se

Aktuální články

Píšu dál svůj příběh, aneb o hledání skutečného smyslu Taiji

19. 05. 2018

Opět jsem se začetl do knih mého oblíbeného autora dr. Yanga, z kterého vám vypisuji zajímavý úryvek. A protože rád rozvíjím dané téma, rozhodl jsem s...

Jak chaos a řád ovlivňují naše životy

27. 04. 2018

Vážení čtenáři, uvažovali jste někdy nad tím, jak mohou zažité struktury naší mysli ovlivňovat každodenní život? Pokud vás to zajímá, přečtěte si tent...

všechny články