Jak chaos a řád ovlivňují naše životy

Jak chaos a řád ovlivňují naše životy
Vážení čtenáři, uvažovali jste někdy nad tím, jak mohou zažité struktury naší mysli ovlivňovat každodenní život? Pokud vás to zajímá, přečtěte si tento článek.

V našem západním světě je důraz kladen na konzum, spotřebu, a kvantifikaci finálních produktů, přičemž pocity, které tento proces doprovázejí, nejsou pro mnohé z nás nijak zvlášť důležité. Ty pocity tady však jsou a je-li něco z hlediska porušené rovnováhy špatně, připomínají se mnohem naléhavěji, než bychom chtěli. A tak je tlumíme všemi dostupnými prostředky a díky tomu se den ode dne propadáme do stále větší racionality netušíc, že už nemáme skoro nic ze své původní meditativnosti a empatie.

Lidé z východu jsou na tom úplně obráceně, majetek, ekonomika a výsledky každodenního snažení je nijak zvlášť netrápí, když to nebude dnes, bude to zítra, komu na tom záleží, pohoda duše je pro ně nadevše.Tímto přístupem udržují v převaze svou meditativnost, ovšem cenou za to je útlum racionálního myšlení. Západ se svou zacílenou racionalitou vytvořil systém a řád, kdežto meditativní východ bez konkrétního směřování podlehl neřízenému chaosu. Díky tomu je západ bohatý a východ chudý. Řád nemá rád chaos a chaosu není nic protivnějšího než řád a tak mezi nimi neustále probíhá napětí a konflikt.     

Západní mysl nachází uspokojení teprve po dosažení vytčeného cíle, kdežto východní přístup se těší z procesu jeho dosahování. Západ žije přetvářkou a povrchností, kdežto východ je autentický a vnitřní.  

Když někdo ze západu cvičí taiji, je to zpravidla perfektně uděláno, ale uvnitř to je prázdné. Taiji je však vnitřní umění a aby byla naplněna podstata věci, je zapotřebí oživit obsah. Slupka není důležitá, mnohem důležitější je jádro. Jenže jádro je měkké a my jsme se naučili být tvrdí a v tom je problém. 

Srovnejme nyní naše cvičení s jízdou na kole. Když jednou proniknete do principu držení rovnováhy, dál se tím nezabýváte, protože to jde samo. Tím můžete předat kontrolu nad řízením autopilotovi – podvědomí - a volnou kapacitu své mysli věnovat něčemu zábavnějšímu. Radujete se, jak to pěkně uhání, obdivujete okolní přírodu a cítíte, že vám ta jízda dělá moc dobře nejen na těle, ale i na duši. A příště se budete na kolo zase těšit. Čím se to stalo? Řád ztělesňující vzájemně působící principy rovnováhy, a chaos – radost z uvolněného pohybu se sjednotili.  

V taiji je to podobné – když najdete cit pro vyváženost všech proporcí, poběží to samo a vy můžete místo nudné mechaniky prožívat radostné a živé umění. Podmínkou ale je, že to budete dělat naplno. Těžko si představit umělce, malíře, nebo zpěváka, který maluje, nebo zpívá jen napůl, to by asi moc nefungovalo. Slovem naplno není míněno vypjetí všech fyzických sil, ale spíš sjednocený stav, kdy To nedělám, ale jsem tím. Být tím je základní podmínkou, abychom mohli formu naplnit obsahem. 

Umění je dar, který přichází v nulovém čase tady a teď a buď je, nebo není. Umělecký originál, na rozdíl od plagiátu, je zprostředkovatelem hlubokého prožitku a zároveň potenciálem netušené síly. Umění se samo odhaluje pokud se mysl osvobodí od cílené racionality, pak se proces tvoření stává Cestou. Principem Cesty je stát se umělcem života a rozšířit tak oblast svého umění na celek. Umění je proces, v němž se chaos stal řádem a řád chaosem.  

 

 

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Registrovaní uživatelé

Přihlaste se pro přístup k exkluzivním informacím, video prezentacím, receptům a dalším zajímavostem

Přihlásit se

Aktuální články

VÁNOČNÍ DÁREK

25. 12. 2018

je tu období vánoc a tak mne napadlo, že bych mohl příznivcům našeho centra poslat malý dáreček. Inspiraci k němu jsem načerpal z knížky Prubířské kam...

TŘI OKRUHY TRANSFORMACE - ČÁST I. TĚLO

30. 11. 2018

V minulém článku jsme se zabývali hlubším smyslem taiji a okrajově zde byly zmíněno tělo, energie a mysl jako tři transformační okruhy. Tento článek j...

všechny články