Čchi-kung

Naše existence je závislá na neviditelné síle, kterou Číňané nazývají čchi, Japonci Ki a Indové prána. Čchi je doslova původní příčina života a smrt je důsledkem jejího totálního vyčerpání. Čchi-kung  je čínský výraz pro umění jak s tímto osnovním předivem života pracovat a mohlo by se zdát, že kdo to neumí, nemůže ani plnohodnotně žít, ale tak tomu samozřejmě není. Malé dítě také neví nic o energii a přesto je plné života, jenže to je dar přírody, který se věkem a používáním mění. Není žádným tajemstvím, že energie každého živého organizmu prodělává časem strukturální změny a stejně tak je tomu i v těle a mysli. Měli bychom tyto proměny vnímat a naučit se je respektovat. 

Jeden ze způsobů jak se blíže dostat do kontaktu se svou čchi je cvičit qigong. Qigong není pouhé cvičení, jak by se na první pohled zdálo, je to především terapie, při které se věci v nás dávají do pohybu a když nové přichází, staré musí odejít. Než to bude euforické, může to také nějakou dobu bolet a je úplně jedno, zda si to najde místo na těle, nabo na duši. Dále si ještě něco povíme o tajemné čchi. 

Hojná čchi činí lidskou bytost živou, bdělou, zdravou a přítomnou. Slabá způsobuje nemoci, předčasné stárnutí a celou řadu potíží. Čchi je jako benzín do motoru, když je ho málo, nebo je špatně namíchaný, sebe lepší automobil dobře nepojede. Životní síla má prenatální a postnatální složku. Okamžikem početí získáváme od rodičů energetický základ, který se nazývá prenatální podstatou. Z něho čerpáme až do své smrti, kdy je veškerá čchi vyčerpána. Abychom s touto čchi mohli lépe hospodařit, doplńujeme ji postnatální složkou, kterou získáváme z dechu, potravy, meditace, hvězd a samozřejmě také z taoistických rituálů a cvičení. To všechno, i když nic necvičíme a nic nevíme na nás také působí, ale nejsme u toho vědomě a o to tady jde. Qigongová cvičení by nás tedy v první řadě měla vést k otevření a vnímání. Pokud budou mysl a psychika uzavřeny, můžeme si o účincích qigongu nechat jenom zdát.

Čchi má dvě kvality, klidovou složku JIN a pohybovou JANG. Vzájemná vyváženost klidu a pohybu se nazývá TAIJI. V praxi to znamená, že je-li něco v pohybu, je zároveň něco v klidu a je-li něco v klidu, současně s tím je něco v pohybu. Tím je vyjádřena dialektika vzájemných proporcí protikladů a pokud je oddělíme, nastává tzv. dvojitá chyba, kterou je klid v klidu a pohyb v pohybu. 

Běžně se stává, že napětí, které bývá součástí pohybu vykonávanému proti odporu se přenáší na mysl a to samé se děje, pokud je pohybu málo. V jednom z případů se čchi vyčerpá a v druhém stagnuje. Obojí detekuje psychika jako podráždění nervové soustavy, ale málokdo tyto impulzy bere vážně. A tak se po čase setkáváme s diagnózou totálního vyhoření, nebo nepřekonatelnými depresemi.

Další problém může nastat, pokud se naše tělo nachází dlouhodobě v jedné pozici v klidu (kancelář, auto), a mysl je nadměrně aktivní. Psychika mentální přetížení vyhodnocuje jako totální únavu a hodně lidí nemá chuť ani fond cokoli dělat. Zbortí se do gauče a relaxují s pytlíkem chipsů a televizním seriálem. Pokud se jim podaří přez všechnu tu únavu vyrazit na kolo, nebo do fitka, je to sie dobré, ale pořád je to jen výdej, výdej, výdej. Kde je tedy prostor pro příjem? Řeknete, že se děje automaticky jídlem a spánkem, jenže......Příjem může mít také aktivní podobu formou qigongu, taiji, nebo meditace, ale to je velká neznámá. 

   ukázka skupinového Wuji qigongu (nejlepší je cvičit venku v přírodě) 

Qigongová cvičení rozlišujeme na Wai-tanové a Nai tanové soubory.

Wai-tan představuje nácvik forem, kdežto wei tan je ryzí práce s meditativním obsahem. Jsou to samozřejmě anatgonizmy, ale protože lidé na začátku zpravidla namají vnímání, musí začít s pozorností. Tím postupně nastává soulad povrchu a nitra a je možno začít hovořit o rovnováze taiji.    

Qigong prováděný v klidu a pohodě je přesně to, co dnešní člověk potřebuje. Tlak na mysl přestává působit, tělo se může uvolnit a energie proudí. Jemné pohyby v kruhovitých křivkách harmonizují meridiány, zvláčňují chrupavky a navracejí hybnost. Krevní tlak se stabilizuje do optimálních hodnot a nervové napětí ustupuje. Pravidelné protáčení všech kloubů a páteře působí doslova zázračně na degenerativní poruchy pohybového ústrojí, Mysl se zklidňuje a psycika vylaďuje na přirozený rytmus, který tak často díky stresu postrádáme.  

Pokud čchi-kung srovnáme například s jógou, zjistíme, že ásany jsou sice příiejmné, ale statické. Qigong má v sobě mnohem víc jemné dynamiky, navíc harmonizuje tři okruhy vědomí, takže pokud cvičíte jógu, ale pořád to s tou energií nění úplně ono, vyzkoušejte také qigong, zjistíte, že všehno se úžasně doplňuje.  

 

QIGONG 13 WUDANGSKÝCH FOREM 

Všechny pozice, které byste měli cvičit s krátkou výdrží ve stanoveném pořadí působí podobně jako strečing, avšak mnohem víc energeticky otvírají tělo, posilují nohy a příjemně prokrvují celý organizmus.   

QIGONG 8 ČANG ČUANGOVÝCH FOREM PĚSTĚNÍ VNITŘKU A VNĚJŠKU 

Tanto qigong je velmi příjemný, zpočátku vypouští kalnou čchi, potom spojuje člověka s něbem a zemí, otvírá srdce a vrchol hlavy. Harmonizuje vzestupné a sestupné proudy, posiluje záda a ledviny, stimuleje páteř a vnitřní orgány. Nakonec spojuje jednotnou čchi do dolního tan tienu. Každou z forem je dobré se naučit a pakovat osmkrát nebo i více, nicméně vždy sledujeme své pocity, aby všeho bylo tak akorát.    

 

Taiji-shiatsu 775 997 335

Moskevská 27/14, Liberec 1
II. poschodí Sídlo Centra zdraví Taiji-Shiatsu Liberec

Registrovaní uživatelé

Přihlaste se pro přístup k exkluzivním informacím, video prezentacím, receptům a dalším zajímavostem

Přihlásit se

Aktuální články

Sobotní ráno, aneb všechno je úplně jinak

17. 02. 2018

Tento článek uzavírá jedno období, v kterém jsem měl pochopit, jak ošidná je ta naše mysl. Doufám, že i vám bude nejen k pobavení, ale i užitku.

Tajemství Qigongu

02. 02. 2018

V dnešní době se můžeme setkat s celou řadou různých cvičení pro obnovu zdraví a duševní rovnováhy, mezi nimi zaujímá i své specifické místo tzv. Qigo...

všechny články