Čchi-kung (Gigong)

Čchi-kung je čínské umění, které prostřednictvím těla, dechu a mysli obnovuje a harmonizuje předivo života- energii čchi. Harmonický tok Čchi je základním předpokladem pevného zdraví a dlouhého života. Pomocí cvičení čchi-kung se můžete naučit své tělo a jeho energii lépe vnímat, vyvažovat, obnovovat a tím se navracet k sobě a své přirozenosti.

O čchi-kungu více.

Energie čchi a proměny života

Energie čchi je nedílnou součástí každého života. Její distribuci ovládá a řídí autonomní systém – podvědomí. Podvědomí za nás dělá spoustu věcí a tou nejdůležitější je, že udržuje náš organizmus ve funkčním, vegetativním stavu. Na jeho popud dýcháme, jíme, hýbeme se, spíme; svým způsobem provádíme nevědomé a spontánní formy čchi-kungu, (sebe obnovy), který v nás udržuje křehkou rovnováhu mezi příjmem a výdejem, pohybem a klidem, napětím a uvolněním, mužským a ženským principem. Jakmile tento přirozený rytmus začne ovládat programově nastavená mysl, začnou přicházet potíže. Čchi-kung je projektem, který vás pro daný čas odprogramuje, restartuje a navrátí do přirozeného rytmu. Pokud v něm najdete zalíbení, změní váš životní styl a vy najdete sebe a své místo na zemi. Budete tím, čím máte být a můžete dělat to, co vás naplňuje a je vám vlastní.

Vnější a vnitřní praxe Čhi-kungu

Čchi-kungová praxe vycházející z těla je vnější a nazývá se Wei-kung. Napodobujeme specifické pozice a pohyby, které ovlivňují příslušný meridián (dráhu energie čchi) a s ním spojený vnitřní orgán. Působíme zvenku dovnitř. Zástupcem Wei-kungu je například často cvičený, populární soubor Osm kusů brokátu. V běžném životě oživujeme svůj organizmus rekreačním sportem, chůzi, plaváním, nebo jinou pohybovou aktivitou. Tělo se při tom rozdýchá, oživí a pročistí. Čhi-kung dokáže to samé, ale navíc působí mnohem komplexněji. Wei-kungová praxe je ideální pro začátečníky.

Čchi-kungová praxe vycházející z mysli je vnitřní a nazývá se Nei-kung. V tomto případě již není důležité napodobovat vnější rámec pohybu, jak tomu bylo u předchozího Wei-kungu, nyní je čas jít do hloubky pochopit a poznat. Působíme zevnitř ven. Zástupcem Nei-kungu může být jakýkoli soubor, v kterém primární představa řídí sekundární pohyb. Těžko to člověku neznalému věci vysvětlit, nicméně pro všechno co děláme v nás existuje nějaká předloha. Tato předloha je myšlenkou – záměrem na který se váže příslušný pocit. Když něco děláme vědomě jedná se o Nei-kung, pokud nevědomky, řídí nás podvědomí. Jde o to, že vědomá představa, která řídí pohyb na sebe dokáže vázat energii čchi a tím se umocňuje účinek. V běžném životě se dá Nei-kung přirovnat k umění, poezii, kráse, lásce, zkrátka k esenciálnímu prožitku kdy naše bytost působí sjednoceně.

Čínští mistři vytvořili mnoho čchi-kungů. Jsou známé soubory pro zdraví, bojová umění nebo spiritualitu. Důležité je sjednotit do jednoho rytmu tělo, dech a mysl. Tím je naplněn tzv. taoijin princip, který je základnou každé kvalitativně hodnotnější praxe.

Než začnete

Každé čchi-kungové praxi by měla předcházet průprava. Není od věci pročistit tělo dietou, vynechat pár dnů maso, alkohol a těžká jídla. Trochu víc se začít hýbat, třeba krátkými procházkami. Pokusit se brát věci jak přicházejí a nechat staré, použité odejít. Tím se životní energie výrazně oživí a spolu s tím může přijít i chuť něco nového začít.

Málo nebo hodně , ani jedno není ideální

Když má člověk energie málo, může prožívat apatii a deprese. V takovém stavu se těžko nachází motivace a odhodlání. Schází pohyb a energie typu JANG. V opačném případě, kdy máme energie hodně, často se dostavuje emociální přetlak a podrážděnost s chronickým neklidem. (aktivní sportovci, workoholici apod. ) V tomto případě schází klid a energie typu JIN. Jsou to dva extrémy a každý má svá rizika a svá utrpení. Pokud jste se v jednom z případů našli, vyzkoušejte na pár měsíců čchi-kung není moc silný a není moc slabý. Je tak akorát, nachází se někde uprostřed, a proto dokáže navracet rovnováhu.